Na ścianach hiszpańskiej jaskini Armintxe archeolodzy znaleźli wizerunki koni, bizonów, kóz, a nawet, co wyjątkowe – dwóch lwów. Szacuje się, że mogą one mieć nawet… 14,5 tysiąca lat!

- To jest cud, skarb ludzkości – przekonywał urzędnik Unai Rementeria, cytowany przez nydailynews.com. Dodawał przy tym, że rysunki są niezwykle dokładne, a ponadto zachowane w bardzo dobrym stanie. Już teraz eksperci ogłosili, że nie zostaną one udostępnione publicznie, zarówno ze względu na to, że mogłyby ulec uszkodzeniu, jak również dlatego, że są w umieszczone w stosunkowo niedostępnym miejscu. „Władze zapewniają jednak, że wykorzystają wszelkie możliwości, jakie daje im technologia, aby ludzie mogli je zobaczyć na własne oczy" – dodaje BBC.

Rysunki znajdują się w jaskini Armintxe, leżącej w Kraju Basków, niedaleko miasta Lekeitio. Jest to miejsce bardzo dobrze znane lokalnej społeczności, tym niemniej dotąd nikt nie odważył się wejść dalej niż na 50 metrów w głąb, a tam właśnie znaleziono pierwszy z blisko 50 rysunków.

Największy, przedstawiający konia, ma blisko 150 cm. Ekspertów szczególnie fascynują jednak inne malowidła, stylistyką bardzo przypominające obrazki znalezione we francuskich Pirenejach. „Łączące ich przedstawienia lwów oraz techniki, jakie zostały wykorzystane do ich stworzenia mogą sugerować, że istniało jakieś powiązanie między grupami łowców i zbieraczy, działającymi na obu obszarach” – czytamy na BBC.

Chociaż archeolodzy natknęli się na rysunki w maju, to dopiero teraz zakończyli ich wstępne oględziny. A zgodnie z ich wynikami, malowidła mogą mieć od 12 tysięcy, do nawet 14,5 tysiąca lat.