Archeolodzy zdjęli warstwę ochronną z obejmującej ponad 820 metrów kwadratowych mozaiki. Tylko na ledwie dobę. Turyści, którzy byli w okolicach Jerycha w tym czasie, mogli zobaczyć potężne obrazy, ułożone z blisko 7 milionów kamyków.

Mozaika zdobiła niegdyś posadzkę w głównej łaźni Pałacu Hishama, który legł w gruzach w VIII wieku, podczas trzęsienia ziemi. W 1935 roku odkryli ją dwaj archeolodzy – Palestyńczyk Dimitri Baramki i Brytyjczyk Robert Hamilton. Od tamtego czasu jedna, przez blisko 80 lat, pozostawała w ukryciu, przysypana ochronną warstwą ziemi, chroniona przed deszczem i promieniami słonecznymi. 

Teraz archeolodzy pracujący w tym miejscu przekonują, że potężna na 827 metrów kwadratowych mozaika, zostanie w 2018 roku udostępniona turystom, gdy tylko uda się wybudować nad nią ochronne zadaszenie (zapłacić za nie mają Japończycy - blisko 12 mln dolarów). Jak na razie możliwe jest oglądanie tylko fragmentu. „Zatytułowany „Drzewo życia” przedstawia dziką bestię, atakującą gazele pod owocowym drzewem” – czytamy na dailymail.co.uk. W sumie jednak na kamiennej posadzce uwieczniono 38 scen, wyłożonych kamieniami w 21 kolorach.  

Screen z YouTube | Źródło: YouTube

Pałac, w którym znajdowała się antyczna mozaika, został wybudowany między 660 a 750 rokiem naszej ery, w pobliżu wspomnianego w Biblii miasta Jerycho. Już teraz jest on jedną z głównych atrakcji turystycznych tych rejonów. – W zeszłym roku odwiedziło go ponad 120 tysięcy osób – donosi Iyad Hamdan z Jericho’s Ministry of Tourism. – Jednak kiedy odsłonimy na stałe tę mozaikę, spodziewamy się, że liczba zwiedzających podwoi się, albo nawet potroi!

Już w ciągu ostatnich miesięcy (od późnego września do listopada) odnotowano tu wzrost turystów o blisko 5 tysięcy. – Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w Palestynie z kilku powodów. Ma wartość historyczną i religijną, ale poza tym mieści się w regionie położonym najniżej na świecie – tłumaczy Hamdan, cytowany przez  cnn.com. Rzeczywiście, pobliskie Jerycho leży 259 metrów poniżej poziomu morza, a żadne inne miasto na świecie nie zostało wybudowane w takiej depresji.

O planach odkrycia mozaiki i udostępnienia turystom mówiło się już w październiku: