Aż 92 proc. z nas jest dumnych z polskich atrakcji turystycznych. Tylko 4 proc. nie zarekomendowałaby obcokrajowcom ani jednego miejsca do odwiedzenia. Reszta – jak najbardziej. Najczęściej Kraków (50 proc. badanych), Mazury (32 proc.), Bieszczady (11 proc.) i Tatry (10 proc.).
Okazuje się, że jesteśmy tak samo dumni z kraju, jak na przykład Czesi czy Węgrzy – wynika z Raportu Podróże 2017, przygotowanego przez GFK na zlecenie PayPal w czerwcu 2017 roku.
Gdy nie zwiedzamy Polski, w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej najchętniej wybieramy się do Czech (45 proc. badanych), na Słowację (42 proc.), lub do Chorwacji (30 proc.). Głównie z myślą o wypoczynku (78 proc.) lub zwiedzaniu (44 proc.). Dużo rzadziej po to, by wziąć udział w jakimś wydarzeniu, na przykład artystycznym (10 proc.), podszkolić się (10 proc.) lub odwiedzić rodzinę (również 10 proc.).
Ponad połowa z nas przemierzając Europę Środkowo-Wschodnią porusza się samochodem, tylko co piąty Polak – autobusem. 39 proc. z nas wybiera samolot. Nocujemy głównie w hotelach (57 proc.), wynajętym mieszkaniu lub domu (26 proc.) albo w hostelu (24 proc.).
Urlop zajmuje nam średnio tydzień i pochłania najczęściej od 2 do 4 tysięcy złotych. Tylko co czwarty z nas wydaje w tym celu o połowę mniej pieniędzy.