Zmumifikowane szczątki człowieka i sokoła czy pełnowymiarowa rekonstrukcja komory grobowej, do której każdy będzie mógł wejść – to tylko niektóre z eksponatów, które będzie można zobaczyć od 8 października w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu na wystawie "Tajemnice egipskich grobowców".

Są tu także modele grobowców i zabytków, wydrukowane w 3D na podstawie dokumentacji polskich badaczy, pracujących obecnie w Egipcie oraz eksponaty z Muzeów Narodowych w Warszawie i we Wrocławiu.

Uniwersytet Wrocławski/M. Sieradzka | Źródło: Materiały prasowe

Wystawa kierowana jest również do najmłodszych. Dlatego też rozpocznie ją impreza pod hasłem Weekend z muzeum. W jej ramach – na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego (Arsenał) Oddziału Muzeum Miejskiego Wrocławia – przygotowane zostaną stanowiska, przy których dzieci (ale także dorośli) będą mogły nauczyć się czytania hieroglifów oraz poznać gry i zabawy starożytnych Egipcjan. W tym samym czasie będzie można również zobaczyć fotografie Macieja Jawornickiego, wieloletniego członka misji archeologicznych w Egipcie i Sudanie i wysłuchać koncertów muzyki arabskiej w wykonaniu zespołu Ansambl Peregrinus oraz wykładów związanych z badaniami wrocławskich naukowców w Egipcie - czytamy w komunikacie prasowym.

Badacze działają w tym kraju już od trzech lat. W ramach Projektu Asasif prowadzą prace w Tebach Zachodnich, na terenie jednej z największych nekropolii starożytnego świata. Stosują przy tym nie tylko tradycyjne narzędzia, ale również najnowsze technologie dokumentacyjne - dodają organizatorzy. Dzięki metodzie fotoskanowania są na przykład w stanie uzyskać wirtualne, trójwymiarowe obrazy grobowców oraz znajdujących się w nich zabytków. Efekty ich pracy również będzie można zobaczyć na tej wystawie. 

Uniwersytet Wrocławski/P. Chudzik | Źródło: Materiały prasowe