Kiedyś, jak w Polsce, i w Anglii była zwierzęciem, którego nietrudno wypatrzyć podczas dłuższego spaceru po parku czy lesie. Dziś przedstawicieli tego gatunku jest tak mało, że ponad połowa angielskich dzieciaków jest przekonana, że rude wiewiórki są… fikcyjnymi postaciami, przyrównywanymi do jednorożców czy potwora z Loch Ness.

Ponad połowa dziesięciolatków nigdy nie widziała wiewiórki pospolitej, a jedno na pięć jeszcze młodszych Anglików sądzi, że zwierzę to obecnie występuje już tylko w książkach, programach telewizyjnych lub filmach – donosi dailymail.co.uk. Nawet dorośli mają problem. Jedna czwarta z nich przyznaje, że w życiu na własne oczy nie widziała tego stworzenia. 

Flickr/Robert Taylor/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

Wszystko dlatego, że w całej Anglii obecnie tych wiewiórek jest jedynie 30 tysięcy. Większość w hrabstwach: Kumbria, Yorkshire i Northumberland. A jeszcze w ubiegłym wieku zwierzęta te należały do najpopularniejszych na Wyspach gatunków! Wszystko zmieniło się pod koniec XIX wieku, kiedy to właściciele ziemscy, podróżujący do Stanów Zjednoczonych, przywieźli stamtąd wiewiórki szare, żeby „dodać różnorodności miejscowej, dzikiej przyrodzie”. 

Popełnili ogromny błąd. Zaimportowany gatunek przenosił bowiem groźne pokswirusy, które zdziesiątkowały rude wiewiórki. I robią to nadal. W ostatnich dniach media alarmowały, że na obszarze Lake District w Kumbrii, który był jednym z ostatnich bastionów wiewiórek pospolitych, ich populacja drastycznie zmalała. „Już kilka miesięcy po pojawieniu się tam wiewiórek szarych, odnotowano pierwsze przypadki zachorowań od pokswirusów” – zauważa independent.co.uk. Liczba rudych wiewiórek spadła z 30 osobników do 12. Ludzie zaczęli patrolować teren i odstrzeliwać szarych najeźdźców. 

Tym bardziej, że ich liczba w całej Anglii sięga już 2,5 mln sztuk! – szacuje brytyjski dziennik. To ponad 80 razy więcej, niż wiewiórek pospolitych. Nieco lepiej sytuacja wygląda w Szkocji. Tam żyje blisko 120 tysięcy, a według niektórych szacunków nawet 140 tysięcy tych rudych ssaków.