1 000 monet przeleżało ponad 360 lat w ziemi na ornym polu w angielskim hrabstwie Lincolnshire, w wiosce Ewerby. – Uprawiałem tę glebę przez ponad 50 lat, więc chyba nikt nie jest bardziej zdziwiony niż ja sam – przekonuje farmer Chris Sardeson.

Monety, leżące w skorupach glinianego naczynia, odkrył poszukiwacz skarbów Steven Ingram. „Pochodzą z czasów panowania różnych władców: Edwarda VI, Elżbiety I, Marii, Jakuba I Stuarta oraz Karola I Stuarta” – zauważa dailymail.co.uk. 

Skarb został zakopany w 1643 roku, zaledwie kilka miesięcy po wybuchu angielskiej wojny domowej. Niektórzy naukowcy przekonują, że mógł należeć do żołnierza, który poległ w walce. – Teren zawarty między Grantham i Bostonem był w centrum zażartych walk parlamentarzystów i rojalistów w pierwszych latach tego konfliktu, sądzimy więc, że monety zakopano właściwie na pierwszej linii frontu – przekonuje Adam Daubney z Portable Antiquities Scheme at Lincolnshire County Council, cytowany przez bbc.com.

W przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze, znalezione monety daje sumę blisko… 42 dolarów. Mało? Nie do końca. W tamtych czasach „żołnierz piechoty zarabiał blisko szylinga dziennie, a gentleman z łatwością przeżywał rok za równowartość 25 dolarów” – przekonuje brytyjski dziennik. 

Lincolnshire County Council | Źródło: Materiały prasowe