Jedno z najbardziej wysuszonych miejsc na świecie, wielkie skupisko pingwinów oraz malownicza Wyspa Wielkanocna z tajemniczymi moai... A to dopiero początek!

La Chascona

La Chascona to nazwa jednego z trzech domów, które należały do słynnego chilijskiego poety - Pabla Nerudy. Budynek stoi w stolicy kraju - Santiago. To właśnie w tym miejscu kwitł romans artysty z niejaką Matyldą Urrutią. Nazwa La Chascona (w luźnym tłumaczeniu: niesforny włos) odnosi się do bujnych loków ukochanej kobiety.

W środku do dziś znajduje się namalowany przez Nerudę portret Matyldy, przedstawiający jej dwa wcielenia - piosenkarki oraz kochanki. W La Chasconie dostrzec można nawiązania do jeszcze jednej namiętności Nerudy, a więc do morza. Jadalnia została bowiem zaaranżowana na wzór kabiny statku, a salon przypomina wnętrze latarni morskiej.

Nietypowy budynek powstał w roku 1953. Niestety, podczas puczu we wrześniu 1973 roku zginęło z niego wiele cennych pamiątek. Obecnie La Chasconą opiekuje się fundacja imienia poety.

Atakama

W Chile znajduje się również jedno z najbardziej wysuszonych miejsc na świecie. Takie miano przypadło bowiem pustyni Atakama, leżącej na północy kraju. Roczna suma opadów nie przekracza tu 100 mm!

Przemierzenie całej Atakamy może zająć sporo czasu. Jej długość wynosi bowiem aż tysiąc kilometrów, a szerokość dochodzi do około 100. Warto jednak pokusić się o wyprawę, tym bardziej, że wyjątkowo często można tu oglądać spadające gwiazdy. Wędrówkę warto rozpocząć przy miejscowości San Pedro de Atacama, leżącej tuż przy największym solnisku świata.

Rapa Nui

W Paru Narodowym Rapa Nui, na Wyspie Wielkanocnej, można znaleźć słynne moai - kamienne posągi, wykute w tufie wulkanicznym. Do dziś zachowało się ich 887. Choć badania ich dotyczące ciągną się od wielu lat, do dziś naukowcy nie ustalili, dlaczego twórcy posągów nagle przestali je stawiać w okolicach XVI wieku. Niektórzy sądzą, że było to spowodowane klęską głodu, inni, że walkami plemiennymi lub przeludnieniem.

Jezioro Chungara

Przepiękny zbiornik wodny znajduje się aż na wysokości 4500 m.n.p.m.! Powstał 8 tysięcy lat temu, podczas zatamowania topniejącego z lodowca śniegu, przez wypływającą z wnętrza wulkanu Parinacota lawę.

Chungara to 31. najwyżej umiejscowiony zbiornik wodny na świecie. Dlatego też u niektórych z odwiedzających to miejsce mogą wystąpić objawy choroby wysokościowej. 

Los Pingüinos Natural Monument

Los Pingüinos Natural Monument to słynna kolonia pingwinów, znajdująca się na niewielkiej wyspie Magdalena. Żyje tu około 120 tysięcy pingwinów Magellana. Każdego roku na przełomie września i października przybywają tu, by znaleźć dla siebie partnera.

Park Narodowy Torres del Paine

To rezerwat, wchodzący w skład malowniczego masywu górskiego w południowych Andach. Wizytówką tego miejsca są trzy charakterystyczne wieże skalne, których wysokość sięga od 2260 do 2500 m.n.p.m.! Na terenie parku znajdują się również piękne jeziora i lodowce. Uważni będą mogli zobaczyć tu flamingi, kondory i strusie nandu.