Jezioro położone na wysokości ponad 2500 metrów, centrum handlowo-rozrywkowe pod namiotem, a nawet... piramida! To tylko niektóre atrakcje Kazachstanu. 

Sobór Wniebowstąpienia Pańskiego

Ta prawosławna świątynia powstała na przełomie XIX i XX wieku w mieście Ałmaty. Prace nad nią rozpoczęto już w 1868 roku, jednak przez różne przeciwności losu (np. trzęsienie ziemi, które nawiedziło miasto w 1887 roku), obiekt oddano użytku dopiero 39 lat później. Sobór zachwyca wyjątkową architekturą, a w szczególności żółtą fasadą oraz zaokrąglonymi dachami o bogatych zdobieniach.

Jezioro Ałmatyńskie

Zbiornik wodny znajdujący się blisko 30 km od miasta Ałamaty i na wysokości 2511 metrów nad poziomem morza otoczony jest malowniczymi, skalistymi górami.

Wyprawa w te rejony wymaga odpowiedniego przygotowania - warto chociażby zaopatrzyć się w ciepłe ubrania, gdyż górski, nieco chłodniejszy klimat, daje się tu we znaki.

Temperatura wody w jeziorze nawet latem nie przekracza często 10°C. Należy również uważać na strome zbocza, a także wystrzegać się spacerów po grobli. Teren wokół jeziora to strefa przygraniczna, pilnowana przez strażników. Wkroczenie na zakazany obszar może zatem okazać się bardzo nieprzyjemne w skutkach.

Kanion Szaryński

Kazachstan może pochwalić się własnym kanionem, który niczym nie ustępuje słynnemu Kanionowi Kolorado. Ten przełom rzeki Szaryn położony jest w południowo-wschodniej części kraju, bardzo blisko gór Tienszan. Jego długość wynosi 150 km, a wysokość niektórych ścian przekracza nawet 200 metrów. Najbardziej charakterystyczną częścią Kanionu Szaryńskiego jest tzw. Dolina Zamków, nazwana w ten sposób ze względu na specyficzne formacje skalne.

Bäjterek

Bäjterek (z języka kazachskiego topola) to monumentalna wieża widokowa, którą znaleźć można w stolicy kraju - Astanie. Nowoczesny obiekt ma symbolizować nowy status miasta i być dowodem jego niezwykle prężnego rozwoju w ostatnich latach. Wysokość wieży wynosi 105 metrów.

Bäjterek zajmuje wyjątkowe miejsce w świadomości Kazachów. Dość wspomnieć, że wizerunek budynku ozdabia nową serię banknotów tutejszej waluty. Architektura wieży odnosi się do ludowej opowieści o mitycznym drzewie i ptaku szczęścia, który złożył jajo między dwiema gałęziami topoli, podtrzymującej niebo. Według legendy, w ten sposób powstało słońce.

Piramida Pokoju i Pojednania

Kazachstan ma nie tylko swój Kanion Kolorado, ale także własną piramidę, w Astanie. Mowa o budynku poświęconym Pokojowi i Pojednaniu.

Ukończona w 2006 roku piramida jest siedzibą Kazachstańskiego Teatru Operowego. To jedna z najdroższych inwestycji stolicy kraju (koszt budowy wyniósł prawie 60 milionów dolarów!). Uwagę przykuwa jej niezwykła architektura. Piramida składa się z pięciu kondygnacji stworzonych z trójkątów równobocznych. Trzy dolne rzędy stanowią figury wykonane z ciemnego granitu, dwa kolejne - ze szkła. Na wierzchołku zaś znajduje się witraż, autorstwa brytyjskiego artysty Briana Clarke’a.

Meczet Kzharet Sultan

Meczet ten jest drugą pod względem wielkości tego typu świątynią w Azji Środkowej. Znajdujący się w Astanie obiekt został oddany do użytku w 2012 roku. Według oficjalnych szacunków może pomieścić nawet 10 tysięcy wiernych. 

Chan Szatyr

To największe w Azji Środkowej centrum handlowo-rozrywkowe, na dodatek mieszczące się pod… przejrzystym namiotem! Futurystyczny charakter obiektu robi ogromne wrażenie. Powierzchnia centrum jest większa od 10 boisk do piłki nożnej. Wewnątrz znajdują się parki, sklepy, pole do mini golfa, a nawet rzeka i plaża!