Miejsce pochówku polskich władców, brama znana z inwokacji „Pana Tadeusza” i wzgórze usiane krzyżami – to nie wszystko, co koniecznie musisz zobaczyć w tym kraju.
Zamek w Trokach
Troki to niewielka miejscowość położona 28 km od Wilna, znajdując a się w bezpośrednim sąsiedztwie dawnej (do XIV wieku) stolicy kraju - Starych Troków. W czasach świetności Wielkiego Księstwa Litewskiego było to miasto królewskie. Świadectwem tamtego okresu jest znajdujący się na wyspie, na jeziorze Galwe, zamek wzniesiony przez księcia Kiejstuta i jego syna Witolda. To imponująca, gotycka twierdza, zbudowana z czerwonej cegły. Musisz jednak wiedzieć, że to nie oryginał, ale rekonstrukcja, bowiem pierwotna budowla została niemal kompletnie zniszczona podczas wojen z Moskwą.
Ostra Brama
To jedna największych atrakcji Wilna. Ma szczególne znaczenie dla Polaków, bowiem to właśnie o niej w inwokacji „Pana Tadeusza” pisał Adam Mickiewicz. To miejska brama, której budowa ciągnęła się od 1503 do 1514 roku. Stanowi ona pozostałość po dawnych fortyfikacjach miejskich. Jej bodaj najważniejszym elementem jest mieszcząca się po wewnętrznej stronie kaplica Ostrobramska z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej, pochodzący z XVII wieku.
Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła i Ewangelisty
W Wilnie warto też wybrać się do stojącego na Starym Mieście Kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Ta rzymskokatolicka świątynia to jeden z najbardziej znanych zabytków stolicy. Budynek ufundował Władysław Jagiełło tuż po chrzcie Litwy w 1387 roku. Kościół w późniejszym czasie pełnił rolę świątyni akademickiej. Z tego też względu oprócz nabożeństw organizowane tu były dyskusje naukowe.
Wewnątrz znajdują się organy, na których grywał sam Stanisław Moniuszko! W XIX wieku budynek był ważnym miejscem zgromadzeń Polaków. Dla upamiętnienia tych czasów postawiono tu pomniki takich postaci jak: Adam Mickiewicz, Tadeusz Kościuszko czy Antoni Edward Odyniec.
Katedra Wileńska
Katedra Wileńska, a ściślej - Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie, powstała w XIII wieku. To właśnie w niej znajdują się groby m.in.: Aleksandra Jagiellończyka, Elżbiety Habsburżanki i Barbary Radziwiłłówny. Ponadto spoczywa tu również serce króla Władysława IV Wazy. Obecnie budynek ten uważa się za największy kościół, znajdujący się na terytorium Litwy.
Góra Krzyży
Góra Krzyży to potoczna nazwa wzgórza położonego kilkanaście kilometrów na północ od Szawli, w pobliżu miasteczka Meszkucie. W XV wieku postawiono w tym miejscu wielki krzyż, na pamiątkę przyjęcia chrztu przez lud Żmudzi. Po upadku powstania listopadowego, miejscowi zaczęli przynosić tu kolejne krucyfiksy. Do dziś wierni stawiają lub podwieszają kolejne. Szacuje się, że obecnie jest ich nawet blisko 150 tysięcy!
Wydmy w Neryndze
Fani morskich krajobrazów z pewnością zainteresują się wydmami w Neryndze, czyli w znajdującym się na Mierzei Kurońskiej mieście, w skład którego wchodzą cztery stare rybackie osady: Juodkrantė, Preilę, Pervalkę i Nidyę. Piękne, piaszczyste wzgórza robią na turystach ogromne wrażenie. Nic więc dziwnego, że mierzeja znalazła się w 2000 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Dom Perkuna
To zabytkowa kamienica kupiecka, wzniesiona w stylu gotyckim na przełomie XV I XVI wieku, w Kownie. Budynek prawdopodobnie ufundowali kupcy Hanzy, czyli związku miast Europy Północnej. W późniejszym czasie kamienica trafiła do jezuitów, którzy urządzili w niej kaplicę. W XIX wieku zorganizowano w niej teatr, do którego uczęszczał sam Adam Mickiewicz! Obecnie znajduje się tu muzeum poświęcone polskiemu wieszczowi.