Starożytne miasto, przepiękne Królewskie Ogrody i zabytkowy fort - takie atrakcje możesz zobaczyć na tej wyjątkowej wyspie.

Sigirija

To 180-metrowa skała magmowa, na szczycie której znajdują się ruiny starożytnego pałacu, wybudowanego w V wieku za panowania króla Kassapy. Do dziś zachowały się jedynie fundamenty obiektu oraz malowidła ścienne przedstawiające królewskie nałożnice.

Z samym pałacem wiąże się pewna legenda. Podobno Kassapa wybudował go na szczycie góry w obawie przed zemstą swojego starszego brata Mogallana. Ten drugi cudem uniknął śmierci podczas przewrotu dokonanego przez króla w 473 roku. Po latach przygotowań Mogallan dotarł do Sigiriji i wraz z armią pokonał wojska Kassapa. Władca w obliczu klęski podobno popełnił samobójstwo.

Szczyt Adama

To piąty pod względem wysokości (2243 m.n.p.m.) szczyt Sri Lanki. Znajduje się w południowej części wyspy. Dla wiernych kliku wyznań miejsce jest to uznawane jest za święte.

Na szczycie znaleźć można zgłębienie o długości około 1,5 metra. Hinduiści wierzą, że jest to odcisk stopy Śiwy. Buddyści z kolei uważają, że należy on do samego Buddy. Jeszcze inną interpretację mają muzułmanie i indyjscy chrześcijanie. Ci pierwsi sądzą, że wgłębienie powstało po odciśnięciu stopy przez Adama, a drudzy, że przez św. Tomasza. Z tego też względu szczyt każdego roku jest celem wielu pielgrzymek.

Fort Galle

Galle - miejscowość położoną w południowej części Sri Lanki - uznaje się za najlepszy przykład ufortyfikowanego miasta wzniesionego przez Europejczyków w Azji Południowo-Wschodniej.

Fort zbudowali Portugalczycy, ale ostateczny kształt nadali mu Holendrzy w XVII wieku. Przypomina on nieco małe, odseparowane od świata miasteczko o prostokątnym układzie ulic i z charakterystycznymi, niskimi domami. W jego obrębie znajdują się też zabytkowe kościoły (np. wybudowany w 1640 reformowany kościół holenderski Groote Kerk), budynki rządowe oraz obiekty komercyjne. W samym Galle warto również udać się pod latarnię morską i na malowniczą promenadę.

Polonnaruwa

To zabytkowe miasto po zniszczeniu Anuradhapury w 993 roku stało się stolicą kraju. Polonnaruwa pełniła tę funkcję aż do momentu odzyskania Cejlonu przez króla Kassapa VI.

Do najważniejszych jej zabytków zalicza się przede wszystkim ruiny pałacu królewskiego oraz kilka buddyjskich świątyń. Wśród nich wyróżnić można Thuparamę, czyli najlepiej zachowany obiekt sakralny, z ceglanym dachem, Lathę Mandapayę - małą stupę z kamiennymi balustradami stylizowanymi na drewniane i Vatadage - okrągłą świątynię z czterema wejściami i małą centralną stupą, mieszczącą cztery posągi Buddy.

Złota Świątynia Dambulla

To buddyjski kompleks świątynny, mieszczący się w pięciu jaskiniach. Naukowcy szacują, że powstawał od I do XVIII wieku! Można tu zobaczyć m.in. rzeźbę odpoczywającego Buddy i dobrze zachowane malowidła ścienne, przedstawiające sceny z jego życia oraz najważniejsze wydarzenia z historii Cejlonu.

Królewskie Ogrody Botaniczne

Miłośnicy kwiatów na pewno nie przepuszczą okazji, by zwiedzić przepiękne Królewskie Ogrody Botaniczne w Perandeniyi. Stworzony w 1750 roku obiekt gromadzi około 4 tysięcy gatunków roślin, rosnących na 147 hektarach. Zobaczyć tu można przede wszystkim wiele rodzajów orchidei, palmy, przyprawy i lecznicze zioła.

Rezerwat Sinharaja

Sri Lanka słynie z kilku wyjątkowych parków narodowych. Wśród nich znajduje się Rezerwat Sinharaja, czyli porośnięty przez ponad 100 gatunków drzew wilgotny las równikowy. Poza tym można tu natknąć się na wiele rodzajów motyli, słonie, pantery i wiele innych zwierząt.

Rezerwat cieszy się sporą popularnością wśród amatorów trekkingu. Wiedzie przez niego kilka tras, które idealnie nadają się do pieszych wędrówek.