Aby powstało to zestawienie, sprawdzono ponad 400 linii z całego świata. Niemal 50 z nich dostało tylko trzy gwiazdki z siedmiu możliwych lub mniej! Twórcy rankingu analizowali szereg danych, między innymi to, czy przewoźnik znajduje się na europejskiej czarnej liście linii lotniczych. 

Najniżej ocenione, bo jedynie na jedną gwiazdkę, zostały: 

1.    Batik Air
2.    Bluewing Airlines
3.    Citilink
4.    Kal-Star aviation
5.    Lion Air
6.    Sriwijaya Air
7.    TransNusa
8.    Trigana Air Service
9.    Wings Air
10.    Xpress Air

Twórca rankingu AirlineRatings.com opierał się między innymi na raportach rządowych dotyczących wypadków i liczby ofiar. Sprawdzał ponadto czy przewoźnik  korzysta wyłącznie z rosyjskich maszyn (wówczas odejmowano jedną gwiazdkę) oraz czy nie znajduje się na czarnej liście linii lotniczych, stworzonej przez organy Unii Europejskiej (w oparciu jedynie o ten dokument nie można stworzyć podobnego zestawienia, bowiem znajdują się w nim jedynie te samoloty, które „wykonują połączenia z lotniskami unijnymi”). 

Jest bezpieczniej. A kto przoduje?

Przy okazji zestawienia wyszło na jaw, że znacznie spadła liczba wypadków lotniczych i ofiar śmiertelnych. Jeszcze w 2014 roku bowiem w 21 katastrofach zginęło 986 osób. Rok później, w zaledwie 16 – odpowiednio mniej pasażerów, bo 560 – zauważa telegraph.co.uk. 

Na szczycie zestawienia, z najwyższą notą i opinią najbezpieczniejszych linii lotniczych, znaleźli się przewoźnicy, którzy „przodują we wprowadzaniu innowacji, mających na celu poprawę bezpieczeństwa pasażerów” – zauważył Geoffrey Thomas z AirlineRatings.com.  

Siedem gwiazdek otrzymały więc:

1.    Qantas
2.    Air New Zealand
3.    Alaska Airlines
4.    All Nippon Airlines (ANA)
5.    American Airlines
6.    Cathay Pacific Airways
7.    Emirates
8.    Etihad Airways
9.    EVA Air
10.    Finnair
11.    Hawaiian Airlines
12.    Japan Airlines
13.    KLM
14.    Lufthansa
15.    Scandinavian Airline System (SAS)
16.    Singapore Airlines
17.    Swiss
18.    United Airlines
19.    Virgin Atlantic
20.    Virgin Australia

Najbezpieczniejszą linią lotniczą okrzyknięty został przewoźnik Qantas, już trzeci rok z rzędu.