Drewniane domki letniskowe, zwane świdermajerami, zafascynowały najbardziej czytelników WyprawMarzeń.pl. W plebiscycie pokonały między innymi amfiteatr, na którym hitlerowcy organizowali defilady czy podziemne miasto, do którego niegdyś zapadł się samochód.

Screen z Facebook.com | Źródło: Wyprawy Marzeń

Naszych czytelników prosiliśmy o wybranie najciekawszej, ich zdaniem, polskiej atrakcji z dziesięciu, które opisaliśmy. A były wśród nich prawdziwe perełki. Wiadukt kolejowy, nad którym wisi fatum, czy nietypowy park rozrywki, w którym po sąsiedzku można zobaczyć dinozaury i… potężny portret Jana Pawła II.

Ostatecznie wygrały świderjamery – domki w okolicach Otwocka, które swego czasu fascynowały Korczaka i Reymonta, a dziś wielokrotnie stoją zaniedbane bądź opuszczone, niekiedy nawet padają ofiarą podpaleń. "Na szczęście z roku na rok fanów świdermajera przybywa, a budujący w okolicy nowe domy coraz chętniej decydują się na projekty w  duchu nadświdrzańskim, budowane na planie krzyża i ozdobione efektowną, zewnętrzną stolarką" - zapewnia iotwock.info. 

TUTAJ dowiecie się więcej na temat świdermajerów.

Otwocki świdermajer, fot. Flickr/zuzadam/public domain | Źródło: Flickr