Ekwador przyciąga turystów gorącymi źródłami, lasami amazońskimi i wysokogórskimi trasami w Andach. Przed wyjazdem musisz jednak wiedzieć, jakich pamiątek nie wolno wywozić bez zezwolenia, jak zabezpieczyć się przed Zika i w których rejonach możesz się natknąć na miny przeciwpiechotne.
1. Wizy
Do Ekwadoru turyści z Polski mogą wjechać wyłącznie po przedstawieniu paszportu ważnego jeszcze przez 6 miesięcy, o ile nie wybierają się na dłużej niż na 90 dni. Wówczas już potrzebna będzie wiza, którą można wyrobić na przykład w konsulacie tego kraju.
Na granicy należy wypełnić formularz wjazdowy (Tarjeta Andina) i posiadać go aż do wyjazdu z kraju. Bez niego odprawa może znacznie się wydłużyć.
2. Przekraczanie granicy
Jeśli zamierzamy wwieźć do Ekwadoru więcej pieniędzy niż 10 tysięcy dolarów, należy o tym poinformować służby na granicy. Dużym ograniczeniom podlega wywóz wielu towarów, na przykład dzieł sztuki, roślin, zwierząt. Często wymagane są do tego specjalne zezwolenia, dlatego przez kupieniem tego rodzaju pamiątek polski MSZ zaleca skonsultowanie się ze sprzedawcą w tej sprawie. Oto bowiem na przykład „przy zakupie wyrobów artystycznych imitujących wyroby kultur prekolumbijskich należy zachować dowód zakupu” – czytamy na stronie resortu.
Kategorycznie zabronione jest przewożenie substancji odurzających, przede wszystkim narkotyków, za których przemyt grozi nawet do 25 lat więzienia.
3. Wymagane szczepienia i ubezpieczenie
Chociaż szczepienia nie są obowiązkowe, MSZ ostrzega przed zachorowaniami na choroby tropikalne, występujące w określonych rejonach kraju. W tropikach są to między innymi malaria, denga i żółta febra. „Przyjmowanie tabletek na malarię jest zalecane przede wszystkim wtedy, gdy zamierzamy przemieszczać się przez wiejskie obszary położone poniżej 1500 metrów. Największe ryzyko choroby występuje na północnym wybrzeżu oraz w północnych rejonach Oriente” – czytamy na Lonelyplanet.com.
Lokalnie pojawiają się także przypadki zachorowania na cholerę, podczas której szczególnie niebezpieczne może być odwodnienie. „Tym bardziej, że można utracić nawet do 20 litrów wody w ciągu dnia!” – zauważa turystyczny portal.
Polski MSZ przestrzega ponadto przed chorobą wysokościową, która może wystąpić u niektórych osób, gdy wespną się powyżej 2 tysięcy metrów nad poziom morza oraz przed Zika. W związku z tym ostatnim radzi, by stosować się do zaleceń GIS-u, a więc przede wszystkim używać środków odstraszających komary, zabezpieczać okna i drzwi siatkami oraz zakładać dłuższe ubrania, chroniące ciało przed ukąszeniami.
Chociaż wykupienie ubezpieczenia nie jest obowiązkowe, MSZ radzi, by jednak się w nie zaopatrzyć. Opieka medyczna w Ekwadorze jest bowiem dość droga – wizyta u lekarza pierwszego kontaktu kosztuje bowiem nawet blisko 100 dolarów. „Polisy polskich towarzystw są powszechnie uznawane” – zapewnia resort.
4. Niebezpieczeństwa
W Ekwadorze należy przede wszystkich chronić się przed kradzieżami i napadami. Dlatego najlepiej nie trzymać na widoku cennych przedmiotów, a dokumenty przechowywać w hotelowym sejfie i nosić przy sobie ich kopie (można je poświadczyć w polskiej Ambasadzie, znajdującej się w Limie). Przy granicy z Kolumbią istnieje ryzyko porwań, a w okolicach granic z Peru trzeba uważać na… miny przeciwpiechotne, które zostały tam jeszcze po walkach prowadzonych w latach 90.
Ponadto MSZ przestrzega przed trzęsieniami ziemi („występują szczególnie na wybrzeżu i w rejonach górskich”) oraz powodziami (również najczęściej w górach, od marca do listopada).
5. Przemieszczanie się
Po kraju można jeździć samochodem, posługując się międzynarodowym prawem jazdy. Polski MSZ przestrzega jednak przed złym stanem dróg, szczególnie górskich. Z tego tez powodu również „zaleca się ostrożność przy wyborze przewoźników autobusowych”.
6. Niezbędne dane kontaktowe
W Ekwadorze znajduje się polski Konsulat Honorowy w Guayaquil.
Av. 9 de Octubre 100 y Malecón Simón Bolívar, Guayaquil - Ecuador
Tel.: (00-593-4) 232-55-55, 232-57-57
Telefony alarmowe:
Pogotowie alarmowe: 911
Policja: 101
Straż pożarna: 102
Pogotowie czerwonego krzyża: 131
Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.