Zwiedzanie Indii nie ułatwiają uciążliwe upały oraz gwałtowne deszcze. Sprawdź, kiedy ich unikać.

Większa część terytorium Indii znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego. Wyjątkiem jest obszar Himalajów i Karakorum, gdzie panuje klimat podzwrotnikowy. Warunki pogodowe w dużej mierze dyktują cykliczne wiatry – w okresie letnim wiejące od strony oceanu, a w zimowym od lądu azjatyckiego.

Indie zalicza się do krajów z wysokimi temperaturami powietrza. Zimą słupki rtęci wskazują tu około 10-15°C na pustyni Thar, 15-20°C w centrum oraz 20-25°C na południu. Największe upały panują w kwietniu i maju. Wówczas termometry mogą pokazywać nawet 40°C. Średnio temperatura w tym czasie wynosi jednak nieco ponad 30°C.

Opady w Indiach są częste i obfite. Największe deszcze notuje się od czerwca do połowy września, gdy zaczyna wiać monsun południowo-zachodni. We wschodniej części Karakorum i na pustyni Thar średnia rocznych opadów rzadko przekracza 100 mm. Inaczej sytuacja wygląda np. w Ghatach Zachodnich, gdzie notuje się ponad 3000 mm. Największe opady występują na południowych stokach płaskowyżu Śilong – 11 000 mm.

Najlepszy czas wyjazdu do Indii

Większość regionów Indii najlepiej odwiedzić między listopadem a marcem. W tym czasie notuje się najmniej opadów, a temperatury wynoszą około 25-30°C. Takie warunki są efektem wiejącego z północnego wschodu monsunu.

Nieco inaczej sprawa wygląda z terytoriami górskimi. Te najkorzystniej odwiedzać od kwietnia do września, ponieważ letni monsun omija terytoria Himalajów i Karakorum, więc nie przynosi w te regiony upałów oraz ulewnych deszczy.

Najgorszy czas wyjazdu do Indii

Dla turystów z Polski bardzo uciążliwe są indyjskie upały, które nasilają się w kwietniu i maju. Szczególnie gorąco jest w centrum kraju. Zaraz po okresie wysokich temperatur nadchodzi pora monsunowa, która przynosi bardzo obfite opady. Deszcze występują niemal w całych Indiach i ustępują dopiero w okolicach października. Obszary górskie najlepiej natomiast omijać zimą.