Kambodża może okazać się bardzo przyjemnym miejscem do spędzenia urlopu, jeśli tylko ominiemy uciążliwą porę deszczową.

Klimat Kambodży określa się jako zwrotnikowy monsunowy, w związku z czym w kraju występują dwie pory roku: sucha oraz deszczowa. Średnia temperatura powietrza wynosi na terenach nizinnych około 25 °C, jednak tuż przed rozpoczęciem pory deszczowej słupki rtęci szybują w górę i wskazują niekiedy nawet 38-40°C.

W ciągu roku spada w tym kraju od 1000 do 2000 mm deszczu. Zdecydowana większość (aż 70%) tych opadów przypada na lato ( okres od maja do sierpnia).

Najlepszy termin wyjazdu do Kambodży

Kambodżę najlepiej odwiedzić między listopadem a lutym. Wówczas nie notuje się tu zbyt dużych opadów deszczu, a temperatura powietrza nie powinna przekroczyć 25°C. Panująca w tym czasie aura może nieco przypominać klimat krajów śródziemnomorskich.

Trzeba jednak pamiętać, że w tym czasie w Kambodży jest środek sezonu turystycznego, w związku z czym plaże i główne atrakcje mogą być oblegane przez przyjezdnych.

Najgorszy termin wyjazdu do Kambodży

Kambodżę polecamy omijać w trakcie pory deszczowej, czyli od maja do października. Temperatury w tym czasie są bardzo wysokie (powyżej 35°C), a południowo-zachodni monsun przynosi naprawdę intensywne ulewy.

Co więcej, od czerwca do września istnieje duże ryzyko wystąpienia groźnych huraganów.