Sprawdź, kiedy ominąć w Tajlandii męczące upały i uciążliwą porę deszczową.

Tajlandia jest jednym z krajów azjatyckich najchętniej odwiedzanych przez turystów z Europy. Znaczna jego część znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego o monsunowej cyrkulacji powietrza. Wyjątek stanowi tylko południowa część Tajlandii, a konkretnie Półwysep Malajski, którego klimat określa się jako równikowy wilgotny. Przez cały rok panują tu wysokie temperatury powietrza. Słupki rtęci pokazują tu średnio od 20°C do 30°C. Najcieplej jest w trakcie pory suchej, gdy temperatury przekraczają nawet 40°C. Tajlandia to kraj bardzo deszczowy. W ciągu roku średnia opadów wynosi tu ponad 1000 mm. Są jednak tereny (np. zachodnie wybrzeże), gdzie przez 12 miesięcy spada nawet 4500 mm deszczu.

Najlepszy czas wyjazdu do Tajlandii

Najmniej uciążliwy dla turystów z Europy jest okres od listopada do lutego, kiedy trwa pora chłodna. Panują tu wówczas umiarkowane warunki atmosferyczne. Opady są okazjonalne, a średnia temperatura waha się od 28°C do 32°C. Czas ten jest jednocześnie szczytem turystycznym w Tajlandii. Jeśli komuś przeszkadzają tłumy na plażach, powinien wybrać przyjazd w innym terminie.

Turyści, którzy planują wybrać się na wyspę Phuket, powinni rozważyć wyjazd już w październiku. Odbywa się tu wówczas słynny festiwal wegetariański.

Najgorszy czas wyjazdu do Tajlandii

Tajlandię można odwiedzać przez cały rok, choć trzeba się liczyć z tym, że nie zawsze zastanie się tam przyjemne warunki. Przykładem jest np. okres od czerwca do października, gdy panuje pora deszczowa. Właśnie wtedy notuje się największe ilości opadów. Należy jednak zaznaczyć, że nie są one aż tak uciążliwe jak w wielu innych azjatyckich krajach. Na niektórych terenach (np. Nizinie Menamu) pada co kilka dni. Porą deszczową nie ma też tłumów w okolicach atrakcji turystycznych, a ceny hoteli są niższe.

Osoby, które nie przepadają za tropikalnymi upałami, nie powinny wyjeżdżać między marcem a majem. W Tajlandii panuje wówczas pora sucha.

Ko Samui

Ciekawym przypadkiem jest południowo-zachodnie wybrzeże Zatoki Tajlandzkiej (np. wyspa Ko Samui), gdzie panują warunki odmienne od reszty kraju. Pora deszczowa występuje tu od października do stycznia. Gdy cała Tajlandia skąpana jest w strugach deszczu, wówczas w Ko Samui panuje najbardziej słoneczna pogoda.