Wysoka wilgotność powietrza oraz ulewne deszcze mogą być uciążliwe dla osób odwiedzających to miejsce. Podpowiadamy, kiedy ryzyko ich występowania jest najmniejsze.

Wietnam znajduje się pod wpływem kliku stref klimatycznych. Ogólnie północna część kraju opisywana jest jako chłodniejsza (szczególnie w regionach górskich), środkowa umiarkowana, zaś południowa tropikalna. Jest to jednak duże uproszczenie, ponieważ w trakcie roku w całym kraju aura wielokrotnie się zmienia. Pojawiają się obfite deszcze lub temperatury rosną do ponad 30 stopni, co przy wysokiej wilgotności, dla niektórych może być wyjątkowo uciążliwe.

Najlepszy termin wyjazdu do Wietnamu

W północnym Wietnamie najbardziej korzystne warunki dla turystów z Europy panują między wrześniem a grudniem. Wówczas temperatura wynosi około 20-25°C, a wilgotność powietrza jest stosunkowo niska. Podobnie sytuacja wygląda w marcu i w kwietniu. Warto zaznaczyć, że w wyżej ulokowanych rejonach górskich odczuwalna temperatura powietrza może być nieco niższa.

Środkową część kraju najlepiej odwiedzać w okresie wiosennym (luty-maj). Temperatury nie powinny wówczas przekroczyć 30°C. Miłośnicy upałów mogą z kolei wybrać się na urlop w ten rejon Wietnamu w czerwcu. Jest wówczas gorąco, jednak zdarzają się i przyjemne, chłodne powiewy wiatrów. 

Najlepszy czas na urlop w Wietnamie południowym to okres od grudnia do końca kwietnia. Temperatura powietrza nie spada wówczas poniżej 20°C i jedyną niedogodnością mogą być pojawiające się niekiedy, niewielkie opady deszczu. 

Najgorszy termin wyjazdu do Wietnamu

Zdecydowanie odradza się wypoczynek w północnym Wietnamie między czerwcem a wrześniem. W tym czasie panuje tu bowiem pora deszczowa. Na porządku dziennym są wówczas silne burze i porywiste wiatry. Oprócz tego uaktywniają się także jadowite owady. Miłośnicy upałów nie powinni również wybierać się na północ kraju w styczniu i lutym, kiedy to temperatura powietrza potrafi spaść poniżej 10°C.

Środkowy Wietnam warto omijać od lipca do listopada. W tym czasie pojawiają się tutaj silne tajfuny.

Z kolei na południu od maja do listopada trwa pora deszczowa. W tym czasie często dochodzi do lokalnych powodzi, które utrudniają przemieszczanie się między wioskami.