Sri Lanka słynie z nieprzewidywalnej pogody i nawet w czasie najsuchszych miesięcy turystów mogą zaskoczyć obfite opady. Nie ma ich jednak tyle, co podczas kapryśnej pory deszczowej.

Sri Lanka leży w obrębie klimatu podrównikowego wilgotnego. Warunkują go dwa monsuny – Yala i Maha. Wysokie temperatury oraz duża wilgotność są tutaj standardem. W ciągu roku wartości pokazywane przez termometry różnią się w zależności od ukształtowania danego regionu. Na wybrzeżach i terenach nizinnych temperatury wynoszą od 22°C do 30°C. W górach jest nieco chłodniej -  od 15°C do 20°C. W czasie najcieplejszych miesięcy gdzieniegdzie mogą wystąpić upały z temperaturami przekraczającymi 40°C.

Opady na Sri Lance są obfite. Na południowym zachodzie spada w ciągu roku około 2000-3000 mm deszczu. Jeszcze więcej notuje się go w górach – nawet 5000 mm!

Najlepszy termin wyjazdu na Sri Lankę

Termin wyjazdu na Sri Lankę powinniśmy uzależnić od regionu kraju, w jaki planujemy się wybrać. Zachodnie i południowe wybrzeże, a także centrum, najbezpieczniej odwiedzić w trakcie sezonu turystycznego, czyli między grudniem a marcem. Opady nie są aż tak obfite, a temperatury umiarkowanie wysokie.  

W tym samym czasie można też odwiedzić tereny górskie. Należy pamiętać, że pogoda na Sri Lance jest kapryśna i nawet w czasie pory suchej może zaskoczyć nas ulewa.

Północ i wschód Sri Lanki najkorzystniej zwiedzać między lutym a sierpniem, gdy zaczyna wiać monsun Maha.

Najgorszy termin wyjazdu na Sri Lankę

Jeśli nie przepadamy za deszczem, powinniśmy unikać południa i zachodu Sri Lanki od maja do sierpnia. Inaczej sprawa ma się z terenami wschodnimi i północnymi, które lepiej omijać od października do lutego.