Paragwaj przyciąga turystów między innymi ruinami zabudowań jezuickich La Santísima Trinidad de Paraná wpisanymi na listę UNESCO oraz wodospadem Iguazu. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, jakie dokumenty należy przedstawić na granicy, na co się zaszczepić oraz jak zminimalizować ryzyko zarażenia się wirusem Zika.

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski nie muszą wyrabiać wizy, jeśli zamierzają przebywać na terenie Paragwaju do 90 dni. Po tym czasie mogą się postarać o zgodę na przedłużenie pobytu o kolejne 90 dni w Dyrekcji ds. Migracji. Tych terminów zdecydowanie należy pilnować, bowiem za przebywanie na terenie kraju bez ważnej wizy grozi nie tylko kara administracyjna, ale nawet wydalenie z kraju. 

Przekraczając granicę trzeba będzie okazać bilet powrotny oraz środki pieniężne, umożliwiające utrzymanie się przez cały pobyt. 

Flickr/Paul Arps/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

Z kolei opuszczając Paragwaj należy przedstawić kartę przekroczenia granicy, którą otrzymuje się wjeżdżając do kraju. Turyści podróżujący samolotami będą dodatkowo zobowiązani do zapłacenia na lotnisku od 6 do nawet 41 dolarów. „Wysokość opłaty jest zmienna” – czytamy na stronie polskiego MSZ. 

2.    Przekraczanie granicy 

Wywóz i wwóz szeregu przedmiotów podlega ograniczeniom. Mowa między innymi o broni, lekach i chronionych roślinach. 

Na granicy trzeba wypełnić deklarację celną. MSZ zauważa jednak, że bez opłat uda się wwieźć gotówkę (do 9999 dolarów) i rzeczy do użytku osobistego (np. elektronikę). „Bezcłowo można wwozić inne dobra, których wartość nie przekracza 300 dolarów” – dodaje resort. 

3.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Osoby podróżujące z rejonów szczególnie zagrożonych zachorowaniem na żółtą febrę, muszą się zaszczepić przeciwko tej chorobie. Poza tym nie ma obowiązku podobnej ochrony, przy czym resort spraw zagranicznych ostrzega, że „w regionie periodycznie pojawia się zagrożenie chorobą Denga”.

Ponieważ zarówno w tym roku, jak i ubiegłym, w kraju odnotowano przypadki zarażenia się wirusem Zika, turystom radzi się, żeby przed wyjazdem do Paragwaju zapoznali się z zaleceniami GIS-u, w których mowa między innymi o używaniu środków odstraszających komary, zabezpieczaniu okien i drzwi siatkami oraz zakładaniu dłuższych ubrań, chroniących ciało przed ukąszeniami. Na miejscu nie powinno się również pić innej wody niż butelkowana lub przegotowana. 

Wykupienie ubezpieczenia nie jest obowiązkowe, przy czym zalecane (szczególnie osobowego), ponieważ opieka medyczna jest w tym kraju wyjątkowo droga. Oto na przykład doba w szpitalu (sam pobyt, bez dodatkowych badań) kosztuje nawet 150 dolarów, czyli ponad 580 złotych. 

„Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane, pod warunkiem że obejmują terytorium Paragwaju, a firma ubezpieczeniowa ma odpowiednie umowy z towarzystwami miejscowymi lub przedstawicielami innych firm zagranicznych operujących na terenie kraju” – zastrzega MSZ.

Flickr/Leandro Neumann Ciuffo/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

4.    Niebezpieczeństwa

Turystów przede wszystkim ostrzega się przed włamaniami oraz kradzieżami. Dlatego wartościowe rzeczy najlepiej zdeponować w hotelowym sejfie, podobnie jak dokumenty, a po kraju przemieszczać się wyłącznie z ich kopiami (szczególnie paszportu, bo obowiązkowo należy go nosić przy sobie). 

Ponadto warto unikać miejsc opuszczonych i ubogich dzielnic, szczególnie po zmroku. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

W Paragwaju nie ma polskiej Ambasady, dlatego kraj podlega kompetencjom dyplomatycznym placówki w Buenos Aires.
Argentyna, Buenos Aires, Alejandro Maria de Aguado 2870, C 1425 CEB
Tel. dyżurny: + 54 11 4808 1700 

Znajduje się tu jednak polski Konsulat Honorowy.

Paragwaj, Asuncion, Calle Palma No 685, c/ Juan E.O’leary, CP 1225, P.O. Box 276
Tel.: +595 21 441 661 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.