Bahrajn przyciąga turystów między innymi torem Formuły 1, pałacami szejków oraz meczetami. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, czego nie wolno przewozić przez granicę oraz kiedy… żuć gumy w miejscach publicznych.

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski muszą wyrobić sobie wizy – na granicy (np. na lotnisku w Manamie) lub za pomocą strony internetowej evisa.gov.bh. „Na powyższej stronie znajdują się aktualne informacje dotyczące warunków uzyskiwania wiz turystycznych i biznesowych” – instruuje polski resort spraw zagranicznych. 

Kategorycznie nie wolno wwozić do Bahrajnu szeregu towarów, między innymi: broni, narkotyków oraz pornografii. 

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Szczepienia nie są wymagane. Wskazane jest natomiast wykupienie ubezpieczenia, ważnego w tym kraju. Tym bardziej, że opieka medyczna jest stosunkowo droga. Oto bowiem za wizytę lekarską przyjdzie zapłacić nawet 120 dolarów (około 500 złotych), zaś za dobę w szpitalu – nawet 500 dolarów (czyli ponad 2 tysiące złotych!). 

3.    Niebezpieczeństwa

Turystów ostrzega się przed kradzieżami oraz zamieszkami, do jakich dochodzi w tym kraju. Od 2011 roku zdarzały się tutaj również zamachy bombowe – dodaje MSZ. 

Należy przestrzegać muzułmańskich norm obyczajowych, a więc nie nosić ubrań przesadnie odsłaniających ciało, zaś w czasie ramadanu powstrzymywać się w ciągu dnia od publicznego picia, jedzenia oraz palenia tytoniu, a nawet… żucia gumy! 

„Nie należy wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy bez przewodnika” – dodaje resort.

4.    Przemieszczanie się

Przez pierwsze 6 miesięcy pobytu można przemierzać Bahrajn samochodem, na podstawie międzynarodowego albo polskiego prawa jazdy. „Poza strefami wojskowymi nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju” – dodaje MSZ. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Ponieważ w Bahrajnie nie ma polskiej ambasady, kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej, mieszczącej się w Kuwejcie.

Kuwejt, Kuwejt, Al-Jabriya, Block 7, Street 3, Villa 20, P.O. Box 5066, 13051, Safat
Tel.: +96525311571 
Tel. dyżurny: +96597208350 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.