Brazylia przyciąga turystów między innymi plażami w Rio de Janeiro, wodospadami na rzece Iguaçu oraz tropikalnymi lasami. Przed wyjazdem musisz jednak sprawdzić, czego nie należy wwozić do tego kraju, przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć oraz pod jaki numer trzeba zadzwonić, gdy padnie się ofiarą na przykład kradzieży. 

1.    Wizy

Turyści z Polski nie potrzebują wizy, żeby podróżować do Brazylii, jeśli zamierzają tam być maksymalnie 90 dni. Na granicy muszą jednak okazać paszport, ważny jeszcze przez 180 dni od daty wjazdu do kraju. Zdarza się również, że są proszeni o przedstawienie biletu powrotnego oraz pieniędzy, które zapewnią im utrzymanie się przez cały pobyt. – „Zdarzają się przypadki skracania przez policję graniczną pobytu poprzez wstawienie specjalnego stempla do paszportu” – ostrzega polski MSZ. 

Podczas przekraczania granicy turyści otrzymują kartę wjazdu, która będzie im potrzeba, gdy będą wracać do kraju. Należy więc koniecznie jej pilnować. Kto zamierza spędzić w Brazylii dłużej niż 30 dni, musi się zameldować na posterunku Policji Federalnej. 

2.    Przekraczanie granicy

Wwożąc do kraju sumę pieniędzy przekraczającą 10 tysięcy realów brazylijskich, musimy ją zadeklarować na granicy. Koniecznie należy również zgłosić służbom wwożenie do Brazylii telefonu komórkowego oraz innych sprzętów elektrycznych, które będziemy używać na miejscu. 

Kategorycznie nie wolno wwozić do Brazylii lekarstw. Jeśli wymaga tego leczenie, wówczas należy odebrać od lekarza zaświadczenie w tej sprawie, a następnie przełożyć na język portugalski u tłumacza przysięgłego oraz zalegalizować je w polskim MSZ. – „Następnie, w Wydziale Konsularnym Ambasady Brazylii w Warszawie należy uzyskać dalszą legalizację. Zaświadczenie należy okazać brazylijskim służbom kontrolnym na granicy, na ich żądanie” – dodaje resort. 

Flickr/Marinelson Almeida - Traveling by Brazil/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

3.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Chociaż żadne ze szczepień nie jest obowiązkowe, polski resort spraw zagranicznych zaleca, aby zabezpieczyć się w ten sposób między innymi przed: poliomyelitis, błonicą, tężcem, krztuścem, odrą, świnką, różyczką (zgodnie z kalendarzem szczepień), żółtą febrą, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B oraz wściekliźnie (zwłaszcza podróżujący w okolice obszarów wiejskich). 

Ponadto MSZ radzi, by pić wyłącznie wodę butelkowaną lub przegotowaną, gotować mięso i ryby oraz dokładnie myć owoce i warzywa przez ich zjedzeniem. 

Dodatkowo ostrzega również przed malarią i Zika. W związku z tym ostatnim zaleca, by przed wyjazdem zapoznać się z zaleceniami GIS-u, w których mowa między innymi o używaniu środków odstraszających komary, zabezpieczaniu okien i drzwi siatkami oraz zakładaniu dłuższych ubrań, chroniących ciało przed ukąszeniami. 

Przed wyjazdem do Brazylii warto kupić ubezpieczenie medyczne od ubezpieczyciela, który posiada przedstawicielstwo w Ameryce Południowej. Zapewnia ono turystom z Polski bezpłatne leczenie w publicznych placówkach medycznych. MSZ przestrzega jednak, że poziom opieki jest bardzo niski i radzi, by po powrocie do Polski zgłosić lekarzowi, że korzystało się z hospitalizacji w tym kraju, jeśli leczenie ma być kontynuowane. Chodzi głównie o duże ryzyko zakażeń szpitalnych. 

4.    Niebezpieczeństwa

W Brazylii dochodzi do wielu napadów na turystów. Można tutaj również paść ofiarą pobicia, a nawet porwania. Należy unikać trzymania na widoku cennych przedmiotów, zaś dokumenty najlepiej przechowywać w hotelowym sejfie. 

W większych miastach swoje placówki ma policja turystyczna DEATUR, która pomaga podróżnikom, którzy padli ofiarą napaści. „W przypadku kradzieży należy żądać wydania protokołu policyjnego (boletim de ocorrência), co ułatwi ewentualne późniejsze uzyskanie odszkodowania” – radzi MSZ.

Flickr/Rafa Bahiense/public domain | Źródło: Flickr

5.    Przemieszczanie się

Z uwagi na ogromną przestępczość w tym kraju (ponad 60 tysięcy morderstw rocznie – donosi MSZ), należy wystrzegać się podróżowania samotnie oraz taksówkami innymi niż zrzeszone w korporacjach. Szczególnie niebezpieczne są rejony Lasów Amazońskich i Pantanalu oraz miast Salvador, Recife, Rio de Janeiro i Sao Paulo – czytamy na stronie polskiego resortu spraw zagranicznych. 

Jeśli mimo wszystko zamierzamy jeździć samochodem, musimy posiadać międzynarodowe prawo jazdy, najlepiej przetłumaczone jeszcze na język portugalski. Konieczne jest również wykupienie pełnego ubezpieczenia (gdy wypożyczamy samochód). 

Po całym kraju można się swobodnie przemieszczać, za wyjątkiem miejsc zamieszkałych przez Indian oraz rezerwatów przyrody. Wjazd jest tam możliwy jedynie po uzyskaniu zgody. 

6.    Niezbędne dane kontaktowe

Ambasada RP
Brasilia,
SES, Av. das Nações, Qd. 809, Lt. 33,
70.423-900, Brasilia-DF, Brasil
Tel dyżurny: +55 61 8143 1200 
Tel: +55 61 3212 8000 

Konsulat Generalny
Kurytyba,
Av. Agostinho Leao Junior 234,
80030-110 Curitiba – PR,
Tel: +55 41 3019 4662, +55 41 3019 7909

Flickr/Lima Pix/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.