Chile przyciąga turystów między innymi gorącymi źródłami w Los Lagos, trasami górskimi w Andach oraz posągami na Wyspie Wielkanocnej. Przed wyjazdem koniecznie trzeba jednak sprawdzić, czego nie wolno wwozić, przed jakimi chorobami warto się zaszczepić oraz ile kosztuje opieka medyczna w tym kraju.
1. Wizy
Turyści podróżujący do Chile nie potrzebują wizy, jeśli nie zamierzają przebywać w tym kraju dłużej niż przez 90 dni. Wystarczy, że na granicy okażą ważny paszport. Obowiązek ich zameldowania spoczywa na osobach, które ich zaprosiły lub na właścicielach hoteli i pensjonatów.
2. Przekraczanie granicy
Przed wyjazdem należy dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami fitosanitarnymi, ponieważ jeśli na granicy w bagażu zostaną znalezione zakazane produkty, wówczas nakładane są na turystę bardzo wysokie kary, od których nie ma możliwości odwołania się. Wśród towarów, których kategorycznie nie wolno wwozić do Chile, znajdują się między innymi owoce, warzywa, mięso czy miody. „Bezwzględnie zaleca się wpisywanie do deklaracji sanitarnej wszelkich przewożonych przez turystę produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego” – czytamy na stronie polskiego MSZ. Zadeklarować należy również wartościowe przedmioty.
Ściśle określone są także ilości niektórych towarów, które można przewieźć przez granicę bez płacenia cła. Mowa między innymi o papierosach (do 400 sztuk) lub pieniądzach (do 10 tysięcy dolarów).
Podróżując samolotem trzeba będzie uiścić opłatę lotniskową, wynoszącą około 30 dolarów.
3. Wymagane szczepienia i ubezpieczenie
Chociaż szczepienia nie są wymagane, polski MSZ zaleca, aby w ten sposób zabezpieczyć się między innymi przed durem brzusznym, błonicą, tężcem, wścieklizną oraz żółtaczką typu A i B.
W Chile można również zarazić się niezwykle groźnym wirusem Hanta, który powoduje śmierć nawet 30 procent zainfekowanych. Pierwsze objawy choroby przypominają nieco grypę (np. wysoka gorączka). Można się przed nim chronić dbając restrykcyjnie o higienę i wietrząc pokoje przed zamieszkaniem.
Kupno ubezpieczeń nie jest obowiązkowe. "Polisy polskich towarzystw są uznawane wybiórczo, zależnie od rodzaju udzielonej usługi medycznej" – czytamy na stronie MSZ. – "Uznawane są w przypadku leczenia szpitalnego, w przypadku leczenia ambulatoryjnego lub udzielenia pomocy doraźnej (pogotowie) już nie".
Opieka medyczna w tym kraju jest wyjątkowo droga – oto na przykład za dobę w szpitalu przyjdzie nam zapłacić nawet do 400 dolarów, czyli ponad 1500 złotych!
4. Niebezpieczeństwa
Wyjątkowo często zdarzają się kradzieże. Łupem padają najczęściej wartościowe przedmioty oraz dokumenty. MSZ radzi, aby uważać szczególnie „w metrze, na dworcach autobusowych i w autobusach dalekobieżnych”.
Przemyt narkotyków i środków odurzających jest surowo i restrykcyjnie zwalczany. Grożą za niego kary więzienia nawet do 15 lat.
5. Przemieszczanie się
Kraj ma dobrze rozwiniętą sieć autostrad (z Autostradą panamerykańską na czele) oraz lotnisk krajowych. Poruszać się można korzystając z autobusów, pociągów oraz samochodów (posługując się polskim i międzynarodowym prawem jazdy, wystawionym przez uprawnioną polską instytucję – zauważa polski resort spraw zagranicznych).
6. Niezbędne dane kontaktowe
W Chile znajduje się zarówno polska Ambasada (Chile, Santiago de Chile, Mar del Plata 2055, Providencia, tel. dyżurny: +56 9 91390087 (po godzinach pracy); tel. dyżurny: +562 2 2041213, +562 2 2690212 (w godzinach pracy) oraz kilka Konsulatów Honorowych:
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Concepción
Chile, Concepción, O`Higgins 630 of. 605, Concepcion
Tel.: +56 41 2236290
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w La Serena
Chile, La Serena, Arturo Prat 446, La Serena
Tel.: (00-5651) 204-330
Tel.: (00-5651) 204-456
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Punta Arenas
Chile, Punta Arenas, General Salvo 0176,
Tel.: (+56) 61 2225912
Tel.: (+56) 9 4276 9637
Konsulat Honorowy Rzeczpospolitej Polskiej w Vina del Mar
Chile, Vina del Mar, Álvarez 660 Depto. 51-B,
Tel.: (+56) 9 98297253
Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.