Indie przyciągają turystów między innymi świątynią ozdobioną scenami orgii, licznymi rytuałami religijnymi oraz zachwycającym mauzoleum Tadź Mahal, czyli jednym z siedmiu cudów świata. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, czego nie wolno przewozić przez granicę i korzystanie z jakich urządzeń może się zakończyć osadzeniem w więzieniu.

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski muszą sobie wyrobić wizę. Od zeszłego roku jest możliwość dokonania całej procedury (a nawet wydrukowania sobie tego dokumentu) przez internet – mowa o tak zwanej e-wizie. 

Trzeba jednak pamiętać, że „posiadacze e-wizy mogą przekroczyć granicę Indii przy wjeździe tylko na terenie 16 portów lotniczych: Ahmedabad, Amritsar, Bengaluru, Chennai, Cochin, Delhi, Gaya, Goa, Hyderabad, Jaipur, Kolkata, Lucknow, Mumbai, Tiruchirapalli, Trivandrum oraz Varanasi” – informuje polski resort spraw zagranicznych. – „Opuszczenie Indii z e-wizą jest możliwe w dowolnym punkcie granicznym, z wyłączeniem obszarów ograniczonego ruchu turystycznego, na które trzeba uzyskać osobne pozwolenie”.

Kto zamierza występować o wizę „tradycyjną” drogą, powinien się kontaktować z placówką dyplomatyczną Indii, mieszczącą się w Warszawie. 

W Indiach po przyjeździe muszą się zameldować tylko ci, którzy posiadają długoterminowe wizy wielokrotne.

Fot.: Tomasz Bonek, Źródło: Wyprawy Marzeń

2.    Przekraczanie granicy 

Sumę pieniędzy równą lub przekraczającą 10 tysięcy dolarów należy zgłosić. Przy czym polski resort spraw zagranicznych radzi, aby informować również o niższych sumach, przekraczających 2,5 tys. dolarów. 

Ponadto „bez cła można wwieźć: rzeczy osobiste, upominki o wartości do 100 dolarów na osobę, 200 szt. papierosów i 1 l mocnego alkoholu” – czytamy na stronie MSZ. 

Kategorycznie nie wolno wwozić do Indii między innymi broni oraz srebra i złota (za wyjątkiem tego przeznaczonego do użytku własnego). Wywozić z kolei nie można np.: wyrobów z kości i skór zwierząt. 

3.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Chociaż szczepienia nie są obowiązkowe, turystom zaleca się, aby zabezpieczyli się w ten sposób między innymi przed tężcem oraz żółtaczką typu A i B. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że w Indiach można zachorować również na malarię oraz dengę. „W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno–epidemiologiczną” – czytamy na stronie MSZ.  

Należy powstrzymywać się od stołowania się w przydrożnych barach, picia wody innej niż przegotowana i butelkowana oraz jedzenia owoców i warzyw „bez ich uprzedniego wymoczenia w płynach dezynfekujących”. 

Opieka medyczna w Indiach jest na stosunkowo dobrym poziomie, szczególnie w dużych miastach. Wizyta lekarska kosztuje tam około 20 dolarów (ponad 80 złotych), zaś opieka szpitalna – około 120 dolarów (ponad 500 złotych).  

Przed wyjazdem do Indii dobrze jest wykupić ubezpieczenie, zwłaszcza takie, które dotyczy „następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia” – instruuje MSZ. – „Osoby udające się w góry (szczególnie stan Dżammu i Kaszmir - rejon Ladakh) powinny być w posiadaniu polis ubezpieczeniowych obejmujących trekking na poziomie powyżej 2400 m.”

Fot.: Tomasz Bonek, Źródło: Wyprawy Marzeń

4.    Niebezpieczeństwa

Do największych zagrożeń w Indiach należą: kradzieże, wyłudzenia i gwałty. Wzrosło również ryzyko zamachów terrorystycznych. „Szczególnie zagrożone są miejsca odwiedzane przez turystów w dużych aglomeracjach miejskich oraz tereny stanów: Dżammu i Kaszmir, Assam, pozostałych stany północno-wschodnie” – instruuje MSZ. 

Turyści powinni nosić przy sobie kopie dokumentów. Kobietom radzi się, żeby samotnie nie podróżowały po Indiach. 

Kategorycznie nie wolno posiadać narkotyków (nawet w ilościach przeznaczonych na potrzeby osobiste), bowiem zagrożone jest to karą wielu miesięcy, a nawet lat pozbawienia wolności. „Powolne procedury sądowe powodują, że oczekiwanie na wyrok oznacza przebywanie w areszcie przez okres kilku lat” – alarmuje resort. 

Pod żadnym pozorem nie wolno również posiadać telefonów satelitarnych. Grozi za to grzywna, a nawet więzienie. „Korzystanie z lornetek, teleskopów oraz aparatów fotograficznych z silnymi transfokatorami może wzbudzać zainteresowanie służb policyjnych i porządkowych i wymagać składania wyjaśnień przez osobę korzystającą z takiego sprzętu” – dodaje MSZ.

5.    Przemieszczanie się

Turyści, którzy zamierzają jeździć po Indiach samochodem, powinni posiadać carnet de passage (jeśli przekraczają granicę tym pojazdem) oraz międzynarodowe prawo jazdy. Powinni również pamiętać, że obowiązuje tam ruch lewostronny. Samodzielne kierowanie autem nie jest jednak dobrym pomysłem, głównie z uwagi na fatalny stan niektórych dróg oraz lekceważenie zasad ruchu drogowego przez miejscowych kierowców. 

„Wymagane jest specjalne zezwolenie (wydawane za pośrednictwem biur rejestracji cudzoziemców lub przez przedstawicielstwa stanowe) na wjazd do Sikkim, Arunaćal Pradeś, Nagaland, Manipur, Mizoram, oraz archipelag Andamanów i Nikobarów” – zastrzega MSZ dodając, że nie powinno się również przemieszczać w rejony granicy z Pakistanem. 

Podczas niektórych miesięcy podróżowanie do i po Indiach może być szczególnie utrudnione, na przykład z uwagi na liczne pielgrzymki, sezon turystyczny (od grudnia do kwietnia) i mgły utrudniające odlot samolotów (od grudnia do lutego). 

Fot.: Tomasz Bonek, Źródło: Wyprawy Marzeń

6.    Niezbędne dane kontaktowe

Polska ambasada mieści się w stolicy kraju. 

Indie, New Delhi, 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110 021
Tel.: +91 11 41496901 
Tel. dyżurny: 0 9910 999 477 

Ponadto można w Indiach skorzystać również z pomocy kilku Konsulatów Generalnych.

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Mumbaju

Indie, Mumbaj, Nirmal Building, 11A, 11th Floor, 241/242 Backbay Reclamation, Nariman Point , 400021
Tel.: + 91 22 22852641 
Tel.: + 91 22 22852631 
Tel. dyżurny: +91 98 2199 5595 

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Bangalore

Indie, Bangalore, Sua House, 26/1 Kasturba Cross Road, 560001
Tel.: + 91 80 2212 8190 

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Kalkucie

Indie, Kalkuta, 687 Anandapur, EM Bypass, 700107 West Bengal
Tel.: + 91 33 6613 6264 
Tel.: + 91 33 6613 6828 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.