Japonia przyciąga turystów między innymi opuszczoną wyspą Hashimą, wioską zamieszkałą niemal wyłącznie przez lalki i możliwością zobaczenia na własne oczy prawdziwych syren. Przed wyjazdem sprawdź jednak, czego kategorycznie nie wolno przewozić przez granicę oraz co trzeba zrobić, przy przemierzać ten kraj samochodem. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski nie muszą wyrabiać wizy, jeśli nie zamierzają przebywać w Japonii dłużej niż przez 90 dni.  Zdarza się, że na granicy celnicy proszą o okazanie, poza paszportem, ważnym jeszcze przynajmniej przez trzy miesiące (licząc od wyjazdu z Japonii), również biletu powrotnego oraz pieniędzy, potrzebnych na utrzymanie się w tym kraju. 

2.    Przekraczanie granicy

Kategorycznie nie wolno zabierać ze sobą szeregu towarów, między innymi: broni, pornografii, ciętych i żywych kwiatów, nasion czy owoców. Niektóre towary zaś są objęte szczegółowymi ograniczeniami. Na przykład turyści powyżej 20. roku życia mogą wwieźć do Japonii tylko 100 cygar czy 400 papierosów. Przed wyjazdem warto więc zasięgnąć szczegółowych informacji na ten temat, na przykład na stronie polskiego resortu spraw zagranicznych. 

Zwierzęta można wwieźć do Japonii pod warunkiem, że zostały zaszczepione na wściekliznę oraz posiadają świadectwo zdrowia. Podczas przekraczania granicy zostaną zbadane i wówczas zapadnie decyzja czy konieczne jest, aby przeszły dwutygodniową kwarantannę. 

Flickr/Pieterjan Vandaele/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

3.  Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Szczepienia nie są obowiązkowe. Osoby przyjmujące specjalistyczne leki powinny zabrać ze sobą ich zapas (z potwierdzeniem konieczności ich przyjmowana, napisanym przez lekarza w języku angielskim), ponieważ niektóre mogą być niedostępne w Japonii. 

„Chorzy na serce, choroby układu krążenia, nadciśnienie muszą pamiętać, że w Japonii występują częste zmiany ciśnień, nawet o kilkadziesiąt jednostek w ciągu dnia, a do kupienia są tylko niektóre importowane leki” – przestrzega MSZ. –„Również alergicy powinni mieć na uwadze duże stężenie alergenów przez cały rok - pleśni i grzybów, a szczególnie wiosną pyłków kwitnących roślin”.

Przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie, upewniając się przy tym, że na pewno jest honorowane w Japonii. „Trzeba uzyskać nazwę i numer telefonu miejscowego przedstawicielstwa firmy ubezpieczeniowej” – dodaje resort. 

4.    Niebezpieczeństwa

Japonia uważana jest za stosunkowo bezpieczny kraj, w którym rzadko dochodzi do przestępstw. Tym niemniej i tak dobrze jest unikać przemieszczania się po zmroku przez mniej zaludnione rejony miast. 

Największym niebezpieczeństwem w tym kraju są klęski żywiołowe – częste trzęsienia ziemi i następujące po nich tsunami. 

Flickr/OiMax/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

5.    Przemieszczanie się

Po Japonii można poruszać się autobusami, koleją oraz samolotami. Są to szybkie, bezpieczne i punktualne środki komunikacji. W Tokio warto korzystać z metra.

Możliwe jest również jeżdżenie samochodem, posługując się prawem jazdy "wydawanym w oparciu o konwencję genewską". „Przy dłuższym pobycie, jeżeli osoba zainteresowana ma kartę pobytu, aby uzyskać japońskie prawo jazdy, trzeba polskie prawo jazdy przetłumaczyć na jęz. japoński (u tłumacza, albo w ambasadzie) i udać się do japońskiego urzędu komunikacyjnego” – zauważa polski MSZ. – „Trzeba tam przejść badanie wzroku i poddać się uproszczonemu testowi sprawdzającemu umiejętność jazdy”.

Należy również pamiętać, że w tym kraju jest ruch lewostronny. 

6.    Niezbędne dane kontaktowe

Polska ambasada znajduje się w stolicy kraju.

Japonia, Tokio, 2-13-5 Mita, Meguro-ku, 153-0062
Tel.: +813 57947020 
Tel.: +813 57947040 
Tel. dyżurny: +81 08046107020 

Poza tym w Tokio mieści się również Instytut Polski.

Japonia, Tokio, 2-13-5 Mita, Meguro-ku, 153-0062
Tel.: +813 57947050 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.