Kirgistan przyciąga plażami nad jeziorem Issyk-kul, widokiem jurt (czyli pokrytych wojłokiem namiotów) rozbitych dolinach oraz Szczytem Zwycięstwa, wysokim na ponad 7 tysięcy metrów. Przed wyjazdem należy jednak sprawdzić, przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć oraz w jakie rejony nie wjedziemy bez specjalnej przepustki. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski nie muszą posiadać wizy, jeśli nie zamierzają przebywać w Kirgistanie dłużej niż przez 60 dni. Takie rozwiązanie ma obowiązywać do 31 grudnia 2020 roku. Jeśli chcą przebywać w tym kraju dłużej, muszą się zameldować w rejonowych wydziałach MSZ (zwanych OViR)

2.    Przekraczanie granicy 

Chociaż sumy pieniędzy, jakie można wwozić i wywozić z kraju nie zostały określone, polski MSZ radzi, aby większe ilości zgłaszać, wymieniając je w deklaracji celnej. Istotne jest również, aby w momencie, kiedy wywozimy więcej pieniędzy niż wwozimy, móc udowodnić, że wzbogaciliśmy się legalnie. 

W druk deklaracji warto się zaopatrzyć przed wyjazdem, bowiem jego uzyskanie „na przejściu granicznym (poza lotniskiem Manas koło Biszkeku) może być trudne lub nawet niemożliwe” – czytamy na stronie MSZ.

3.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Nie ma obowiązku szczepień, turystom radzi się jednak, aby zabezpieczyli się w ten sposób przed żółtaczką typu A i B oraz wścieklizną i durem brzusznym. Poza tym powinni posiadać przy sobie zaświadczenie o tym, że nie są nosicielami wirusa HIV. Najlepiej, aby było ono przetłumaczone na język rosyjski. 

W Kirgistanie występuje przede wszystkim zagrożenie zachorowania na gruźlicę lub malarię. Należy unikać innej wody niż butelkowana lub przegotowana i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Warto wozić przy sobie również leki przeciwmalaryczne. 

Chociaż ubezpieczenie nie jest obowiązkowe (poza komunikacyjnym OC), warto się w nie jednak zaopatrzyć, tym bardziej, że koszty leczenia w Kirgistanie są stosunkowo wysokie. Zwłaszcza, gdy mowa o opiece nad obcokrajowcami. W tym kraju, szczególnie na prowincji, nie ma bowiem ustalonych oficjalnie cenników, co sprzyja naliczaniu wyższych opłat dla turystów.

Flickr/Thomas Depenbusch/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

 4.    Niebezpieczeństwa

Turyści mogą tutaj paść ofiarą pobić, ataków z bronią w ręku i kradzieży (również kieszonkowych). 

Amatorów wysokogórskich wspinaczek przestrzega się z kolei przed lawinami śnieżnymi oraz zmiennymi, trudnymi warunkami, panującymi na wysokościach powyżej 6 tysięcy metrów. „Warunki panujące na tak znacznych wysokościach nie występują w Polsce i dlatego trudno się do takiej wyprawy właściwie przygotować. Planując wyprawę należy pamiętać, że w Kirgistanu nie istnieją służby ratunkowe przygotowane do podejmowania akcji ratowniczych w górach. Wobec tego, w przypadku nieszczęśliwego wypadku na stoku, praktycznie nie można liczyć na pomoc inną, niż udzieloną przez kolegów lub innych alpinistów znajdujących się w danej chwili na stoku” – czytamy na stronie polskiego MSZ.

5.    Przemieszczanie się

Po kraju można jeździć samochodem, posługując się międzynarodowym prawem jazdy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre drogi są w wyjątkowo złym stanie (szczególnie w zimie, gdy rzadko kiedy się je odśnieża), a lokalni kierowcy nagminnie łamią przepisy ruchu drogowego. 

Niemal po całym kraju można poruszać się bez zezwoleń, za wyjątkiem „strefy przygranicznej, gdzie wymagana jest specjalna przepustka. W jej uzyskaniu pośredniczą firmy turystyczne organizujące pobyt” – zapewnia MSZ. 

6.    Niezbędne dane kontaktowe

W Kirgistanie nie ma polskiej Ambasady, dlatego kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej znajdującej się w Kazachstanie. 

Kazachstan, Astana, Saryarka 15, Centrum Biznesowe Isker, 010000
Tel.: +7 7172 944410 
Tel.: +7 7172 944400 
Tel. dyżurny: +7 701 7655170 

Na miejscu znajduje się jednak Konsulat Honorowy.

Kirgistan, Biszkek, ul. Gogola 28A, 720021
Tel.: +996 775 583030 (kom.) Tel.: +996 312 690243 Faks: +996 312 690244

Flickr/Gael Varoquaux/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.