Kolumbia przyciąga turystów między innymi gorącą salsą, muzeum zorganizowanym w budynku, w którym niegdyś mieścił się magazyn broni oraz jednym z najpiękniejszych kościołów na całym świecie. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, które rejony są szczególnie niebezpieczne oraz jak zminimalizować ryzyko zarażenia się wirusem Zika. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski nie muszą wyrabiać wiz, jeśli nie zamierzają w  Kolumbii przebywać dłużej niż przez 90 dni. Taki pobyt można przedłużyć o następnie 90 dni, już odpłatnie. W ciągu jednego roku podróżnicy nie mogą jednak być w tym kraju dłużej niż przez 180 dni. 

Tyle teoria. W praktyce jednak to, jak długo będzie można przebywać w Kolumbii, zależy od urzędnika na granicy, bo to jemu przedstawia się powód wizyty i to on dokonuje stosownego wpisu w paszporcie. 

W Kolumbii, nocując w hotelu, należy się zameldować. „Wymóg dokonania rejestracji w ciągu 15 dni od przybycia do Kolumbii obowiązuje cudzoziemców posiadających wizy powyżej 3 miesięcy. Zarejestrowani cudzoziemcy w ciągu 15 dni muszą też zgłosić zmianę miejsca zamieszkania/adresu” – donosi polski resort spraw zagranicznych, na którego stronie można znaleźć adres Unidad Administrativa Especial Migración Colombia, gdzie dokonuje się tej rejestracji. 

Podczas przekraczania granicy należy zgłosić służbom wwożoną gotówkę, jeśli jej suma przekracza 10 tysięcy dolarów. Opuszczając zaś kraj trzeba będzie zapłacić 40 dolarów (jeśli podróżuje się samolotem, a ponadto przebywało w Kolumbii dłużej niż przez 60 dni). 

Pixabay/eliasfalla / public domain | Źródło: Pixabay

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Przed wyjazdem w rejony tropikalne Kolumbii wymagane są szczepienia przeciwko żółtej febrze. Można je przyjąć na największych krajowych lotniskach, jednak MSZ przestrzega, że szczepienie zaczyna działać dopiero 10 dni po podaniu. Żółta febra może być groźna przede wszystkim w departamentach: Amazonas, Magdalena, Guajira, Cesar, Atlantico, Santander, Norte Santander, a nawet na wybrzeżu Pacyfiku. 

Ponieważ w ciągu ostatnich dwóch lat odnotowano w Kolumbii kilka przypadków zarażenia się wirusem Zika, turystom radzi się, aby przed wyjazdem zapoznali się z zaleceniami GIS-u, w których mowa między innymi o używaniu środków odstraszających komary, zabezpieczaniu okien i drzwi siatkami oraz zakładaniu dłuższych ubrań, chroniących ciało przed ukąszeniami. 

Chociaż ubezpieczenia nie są obowiązkowe, MSZ zaleca, by jednak się w nie zaopatrzyć. Przypomina jednak, że polskie polisy zwykle nie są honorowane. Opieka medyczna jest na stosunkowo dobrym poziomie, a jej ceny zbliżone do polskich. 

3.    Niebezpieczeństwa

Do największych niebezpieczeństw, zagrażających turystom zalicza się: porwania dla okupu, kradzieże oraz wyłudzenia pieniędzy (na przykład przez bandytów podających się za przedstawicieli służb porządkowych). Ponadto w Kolumbii występuje ryzyko ataków terrorystycznych. W wielu miejscach nadal zdarzają się walki, związane z ponad 50-letnim konfliktem militarnym, toczącym się w tym kraju. „Szczególne środki ostrożności należy zachować, udając się na teren departamentów Caqueta, Antioquia (rejon Uraba), Norte de Santander (rejon La Gabarra, Catatumbo), Putumayo, Magdalena Medio, Arauca, Vichada, Vaupés i Chocó” – przestrzega w związku z tym MSZ. – „Obszary te są w znacznym stopniu kontrolowane przez nielegalne ugrupowania zbrojne”. 

Przemieszczając się po Kolumbii należy pozostawiać cenne przedmioty oraz dokumenty w hotelowym sejfie, a posiadać przy sobie wyłącznie ich kopie. W razie kradzieży trzeba bezzwłocznie skontaktować się z tak zwaną policją turystyczną. 

Kategorycznie zakazane jest posiadanie i przemycanie narkotyków. „Zwolnienie warunkowe (bez możliwości opuszczenia Kolumbii) można uzyskać po odbyciu 2/3 zasądzonego wyroku. Ze względu na brak umowy o wzajemnym wykonywaniu wyroków w sprawach karnych obywatele polscy skazani za przestępstwa narkotykowe na terenie Kolumbii nie mogą odbywać wyroków w Polsce” – czytamy na stronie MSZ.

Pixabay/lanur/public domain | Źródło: Pixabay

4.    Przemieszczanie się

Po kraju można przemieszczać się autobusami, jednak nie da się ukryć, że chociaż ten sposób podróżowania jest tani, to również niebezpieczny, głównie z uwagi na zły stan dróg. Korzystając z autobusów i taksówek warto korzystać tylko z tych zamawianych przez telefon lub za pośrednictwem aplikacji, bowiem zdarzają się porwania przy użyciu tego rodzaju pojazdów – przestrzega MSZ. 

Dobrze rozwinięta jest sieć połączeń lotniczych.  

Można tu również wypożyczyć samochód i prowadzić go na podstawie międzynarodowego prawa jazdy, jednak nie jest to szczególnie bezpieczne, z uwagi na nieznajomość zasad ruchu drogowego przez miejscowych. 

„Zaleca się też zachowanie szczególnej ostrożności przy podróżowaniu po obszarach górzystych, dżungli i szlakami wodnymi, w tym bezwzględne korzystanie z przewodników miejscowych oraz utrzymywanie kontaktu z lokalnymi władzami administracyjnymi bądź policyjnymi w poszczególnych miejscowościach” – radzi MSZ. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Polska ambasada mieści się w stolicy. 

Kolumbia, Bogota, Carrera 21 bis No 104A-15,
Tel.: +571 2140400 
Tel. dyżurny: +57 320 488 

Poza tym w Kolumbii można również skorzystać z pomocy urzędników kilku polskich Konsulatów Honorowych. 

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Barranquilli

Kolumbia, Barranquilla, Carrera 52 No 72-44,
Tel. kom.: +57 3008374017 
Tel.: +57 5 3452630 
Tel. dyżurny: +57 3157216184 

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Cali

Kolumbia, Cali, Avenida 9 Norte No. 9-24, Cali – Valle del Cauca,
Tel.: +57 2 6661583 
Tel. dyżurny: +57 311 5611715

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Cartagenie de Indias

Kolumbia, Cartagena de Indias, Kra 2 # 11-41 Edificio grupo Area of 1601 ,
Tel. kom.: +57 3116576545 
Tel. kom.: +57 3116609735
Tel. dyżurny: +57 3116609735 

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Medellin

Kolumbia, Medellin, Calle Circular 4 No. 66B-09,
Tel. dyżurny: +57 4 320 5310 
Tel. dyżurny: +57 311 5169240 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.