Namibia przyciąga turystów możliwością odszukania okrętów pośrodku pustyni i opuszczonego miasta, pochłanianego przez piaski, a także spróbowania intrygujących dań z... robaków. Przed wyjazdem trzeba jednak sprawdzić, czego nie wolno wywozić z tego kraju oraz na co dobrze się zaszczepić. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski muszą wyrobić wizę w przedstawicielstwach dyplomatycznych Namibii. Najbliższe znajduje się w Berlinie. Ponadto na granicy powinni okazać bilet powrotny oraz paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez 6 miesięcy po zakończeniu ważności wizy. 

Małoletni, którzy przekraczają granicę pod opieką osób innych niż rodzice, powinni posiadać ich zgodę, z poświadczonymi urzędowo podpisami. „Dodatkowo można załączyć kopie dokumentów tożsamości rodziców” – radzi polski MSZ.

2.    Przekraczanie granicy

Z Namibii nie wolno wywieźć wyższej sumy dewiz niż wwożona. Ponadto szereg szczegółowych przepisów określa towary, których kategorycznie nie wolno wwieźć do tego kraju (np. narkotyków) lub takich, na które nałożono ograniczenia (np. alkohol czy perfumy). 

3.    Wymagane szczepienia 

Podróżni, którzy przyjeżdżają do tego kraju z miejsc o dużym ryzyku zachorowania na żółtą febrę, muszą przedstawić świadectwo szczepienia przeciwko tej chorobie. W tym kraju zaś trzeba szczególnie uważać na malarię i AIDS. 

Służba zdrowia jest na dość dobrym poziomie, jednak dostęp do niej, zwłaszcza w głębi kraju, jest utrudniony – zauważa MSZ.  

4.    Niebezpieczeństwa

Namibia jest uważana za stosunkowo niebezpieczny kraj, głównie z uwagi na częste przypadki napadów rabunkowych oraz kradzieży. 

5.    Przemieszczanie się

Po kraju można się poruszać samochodem, posługując się międzynarodowym prawem jazdy lub polskim, które jednak zostało przetłumaczone na język angielski. Obowiązkowo trzeba również kupić na granicy road permit – zaznacza polski MSZ dodając: „W regionach eksploatacji złóż diamentów, głównie na wybrzeżu atlantyckim, obowiązują ograniczenia w podróżowaniu. Ochroną objęte są wydmy na Wybrzeżu Szkieletowym”.

6.    Niezbędne dane kontaktowe

Ponieważ w Namibii nie ma polskiej ambasady, kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej, znajdującej się w RPA. 

Republika Południowej Afryki, Pretoria, 14 Amos Street, Colbyn, PO BOX 12277 Queenswood 0121

Tel.: +27 12 430 26 21 
Tel.: +27 12 430 26 31 
Tel. dyżurny: +27 12 430 26 21 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.