Przed wyjazdem warto sprawdzić między innymi jakie choroby występują w tym kraju i na podstawie jakich dokumentów można tu prowadzić samochód. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski muszą wyrobić wizę w Ambasadzie Surinamu w Hadze lub w Konsulacie Generalnym Surinamu w Amsterdamie – instruuje polski resort spraw zagranicznych. Wraz z formularzem trzeba przedstawić dwa zdjęcia. 

Poza wizą na granicy trzeba będzie również przedstawić paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez sześć miesięcy oraz bilet powrotny. 

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Przed wyjazdem dobrze jest zaszczepić się przeciwko żółtaczce i żółtej febrze. Ponadto trzeba mieć świadomość, że w kraju tym występuje ryzyko zachorowania na dengę, malarię i różne choroby pasożytnicze. MSZ radzi również, aby przed wyjazdem zapoznać się z zaleceniami GIS-u, dotyczącymi ochrony przed wirusem Zika. Mowa między innymi o używaniu środków odstraszających komary, zabezpieczaniu okien i drzwi siatkami oraz zakładaniu dłuższych ubrań, chroniących ciało przed ukąszeniami.

Za prywatną opiekę medyczną trzeba zapłacić. Możliwe jest korzystanie z darmowej, publicznej, jednak poza stolicą znalezienie tego rodzaju placówek jest niezwykle trudne.

„Uznawane są tylko ubezpieczenia firm międzynarodowych” – dodaje MSZ.

3.    Niebezpieczeństwa

Zdarzają się akty pospolitej przestępczości. Dlatego też nie należy przemieszczać się samotnie po zmroku ani nosić na widoku cenniejszych przedmiotów i ozdób. 

4.    Przemieszczanie się

W Surinamie można prowadzić samochód, posługując się międzynarodowym prawem jazdy. Należy jednak pamiętać, że obowiązuje tam ruch lewostronny. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

W Surinamie nie ma polskiej ambasady, jedynie Konsulat Honorowy.

Surinam, Paramaribo, Fresolaan 22, P.O. Box 791
Tel.: +597 434 833
Tel.: +597 440 263 

W nagłych przypadkach można jednak kontaktować się z placówką, znajdującą się w Wenezueli. 

Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Valle Arriba, Urbanización Las Mercedes, 1060
Tel.: +58 212 991 6167 
Tel. dyżurny: +58 412 262 21 65 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.