Jeden z najtańszych krajów w Ameryce Południowej, a przy tym… posiadający drugie najniebezpieczniejsze miasto na świecie. Podróżując po Wenezueli trzeba pamiętać nie tylko o tym, by zawsze nosić przy sobie paszport. Jest kilka innych zasad, których złamanie może grozić nawet więzieniem.

1.    Wizy

Kto jedzie do Wenezueli wyłącznie w celach turystycznych, na nie dłużej niż 90 dni, nie musi starać się o wizę ( w przeciwieństwie do wyjeżdżających do pracy lub w celach naukowych). Konieczne jednak będzie, żeby wypełnił podczas przekraczania granicy kartę migracyjną i wpisał w niej między innymi cel podróży, listę rzeczy wartościowych, które wwozi oraz adres hotelu, w którym się zatrzyma. Zdarza się, że trzeba wówczas również przedstawić bilet powrotny. „Wymagany okres ważności paszportu w chwili wjazdu wynosi sześć miesięcy” – czytamy na stronie polskiego MSZ. Należy go mieć zawsze przy sobie podczas pobytu, na wypadek kontroli, które zdarzają się dość często. 

Jeśli zamierza się wwieźć do kraju dewizy o wartości wyższej niż 10 tysięcy dolarów, koniecznie należy to zgłosić służbie celnej. W Wenezueli można wymienić pieniądze, jednak wyłącznie w bankach lub siedzibach firmy Italcambio. Kto próbuje to zrobić w innych miejscach, naraża się nie tylko na konfiskatę pieniędzy, ale również na więzienie lub grzywnę. 

Do Wenezueli nie można wwozić jedzenia.

2.    Wymagane szczepienia 

Chociaż żadne szczepienia nie są obowiązkowe, polski MSZ zaleca, by mimo wszystko zabezpieczyć się przeciwko malarii, żółtej febrze oraz żółtaczce.

W Wenezueli „pomoc medyczną można uzyskać jedynie w prywatnych szpitalach i ambulatoriach”. Nie jest ona tania – za dzień w prywatnym szpitalu możemy zapłacić nawet 550 dolarów, czyli ponad 2 tysiące złotych! W mniejszych klinikach stawki są już niższe – nawet 40 dolarów za dzień (około 154 złote). 

Wyjeżdżając do Wenezueli trzeba również pamiętać, że stwierdzono tam trzy przypadki śmierci z powodu wirusa Zika. Dlatego też Główny Inspektorat Sanitarny radzi, żeby kobiety w ciąży lub chorzy na cukrzycę, choroby płuc oraz cierpiący na niewydolność nerek lub krążenia, skonsultowali swój wyjazd z lekarzem. Na miejscu zaś należy używać środków odstraszających komary, zabezpieczać okna i drzwi siatkami oraz zakładać dłuższe ubrania, chroniące ciało przed ukąszeniami. 

„W razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską, zaś w przypadku wystąpienia objawów choroby w ciągu 21 dni po powrocie należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza informując o przebytej podróży” – dodaje GiS.

Flickr/Fernando Flores/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

3.    Niebezpieczeństwa

Stolica Wenezueli została uznana przez organizację Venezuela Violence Observatory za drugie najbardziej niebezpieczne miasto na świecie. Polski MSZ przestrzega, żeby zarówno w tym miejscu, jak i innych rejonach kraju, nie przemieszczać się po zmroku oraz nie nosić na widoku dobytku o większej wartości (aparaty, kamery, itp.) W Wenezueli można paść ofiarą napadu rabunkowego, co więcej złodzieje często grożą nożami lub bronią palną, dlatego władze apelują, żeby nosić zawsze przy sobie mniejszą sumę pieniędzy, którą w razie ataku można od razu oddać. 

Istnieje również zwiększone ryzyko wprowadzenia przez władze kraju stanu kryzysowego. Wówczas należy od razu skontaktować się z polską Ambasadą. „ W przypadku podwyższonego zagrożenia zachęcamy do organizowania się w większe grupy rodzin, znajomych i do przygotowania zapasów jedzenia, najpotrzebniejszych produktów, środków czystości, leków na kilka dni” – czytamy na stronie MSZ. 

4.    Przemieszczanie się 

Polski MSZ odradza korzystania z taksówek innych niż te, które są zrzeszone w ramach Anfitriones de Venezuela. Najbezpieczniej więc korzystać z firm: Taxitour, Taxi Astrala oraz Taxi Utac. „Są to przeważnie samochody marki Ford Explorer, koloru czarnego, z umieszczonym na bocznych drzwiach żółtym owalnym logo z nazwą korporacji pośrodku” – czytamy na stronie ministerstwa. 

Po Wenezueli można jeździć samochodem, jeśli posiada się międzynarodowe prawo jazdy oraz… miejscowe świadectwo zdrowia. To ostatnie „można otrzymać po wykonaniu odpowiednich badań (za około 15 dolarów) w wyznaczonych do tego placówkach”. Większość europejskich ministerstw spraw zagranicznych przestrzega, by nie podróżować po kraju rowerem lub autostopem, gdyż jest to „skrajnie niebezpieczne”. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Polska Ambasada znajduje się w Caracas, Avenida Nicolás Copérnico, Quinta Ámbar, Sector Valle Arriba, Urbanización Las Mercedes, Caracas 1060.

Tel. Ambasady: 58 212 991 61 67
Tel. Wydziału Konsularnego: 58 212 991 14 61
Tel. Alarmowy (gdy konieczna jest nagła interwencja konsula): 58 412 262 21 65

Telefony alarmowe:

Numer ratunkowy: 171


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.