Zambia przyciąga turystów możliwością wzięcia udziału w safari, spróbowania ekscentrycznego dania z gąsienic oraz odpoczywania przy potężnych Wodospadach Wiktorii. Koniecznie trzeba jednak sprawdzić, na co warto się zaszczepić i jakie dokumenty wyrobić przed przekroczeniem granicy.

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski muszą wyrobić wizę. Mogą to zrobić w placówce dyplomatycznej tego kraju, albo na granicy (w tym drugim przypadku koszt jest dużo niższy). 

Wiza turystyczna może być wydana maksymalnie na miesiąc. „Istnieje możliwość przedłużenia ważności wizy w punkcie imigracyjnym (do 3 miesięcy)” – dodaje polski resort spraw zagranicznych. 

Na granicy trzeba będzie ponadto okazać pieniądze, które umożliwią przeżycie w tym kraju przez cały pobyt oraz bilet powrotny. Opuszczając Zambię samolotem trzeba będzie dodatkowo zapłacić 25 dolarów (opłata lotniskowa). 

Osoby niepełnoletnie, które nie podróżują z rodzicami, muszą posiadać pisemną zgodę na wyjazd. „Dokument ten powinien zawierać dane dziecka oraz opiekuna wraz z danymi dot. paszportów, jakimi się posługują. Podpisy rodziców powinny być urzędowo poświadczone. Dodatkowo, należy załączyć do dokumentu kopie dokumentów tożsamości rodziców” – tłumaczy MSZ.

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Przed wyjazdem do Zambii koniecznie należy się zaszczepić przeciwko żółtej febrze. 

Ponadto trzeba mieć na uwadze, że w tym kraju występuje bardzo duże ryzyko zachorowania również na AIDS oraz malarię. 
Opieka medyczna na europejskim poziomie istnieje jedynie w Lusace, czyli w stolicy kraju. Turystom radzi się, aby wykupili ubezpieczenie w międzynarodowych towarzystwach. 

3.    Niebezpieczeństwa

Podróżowanie pieszo po większych miastach nie jest bezpieczne. Zdarzają się tutaj kradzieże i napady. Z tego też powodu nie należy nosić na widoku cenniejszych przedmiotów. Dokumenty dobrze zostawić w hotelowym sejfie i poruszać się jedynie z ich kopiami. 

Flickr/Ninara/ CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

4.    Przemieszczanie się

Samochód można tutaj prowadzić w oparciu o polskie prawo jazdy (przez 180 dni), należy jednak posiadać jego poświadczone tłumaczenie na angielski. Turystom odradza się jednak ten sposób podróżowania, głównie z uwagi na zły stan techniczny pojazdów w Zambii oraz niebezpiecznie drogi.

Ruch jest lewostronny. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

W Zambii nie ma polskiej ambasady, a jedynie polski Konsulat Honorowy.

Zambia, Lusaka, Protea House, Cha Cha Cha Road, P.O. Box 30529
Tel.: +260 211 22 44 48 

Podróżni w tym kraju znajdują się jednak pod opieką placówki dyplomatycznej, znajdującej się w Republice Południowej Afryki. 

Republika Południowej Afryki, Pretoria, 14 Amos Street, Colbyn, PO BOX 12277 Queenswood 0121
Tel.: +27 12 430 26 21 
Tel.: +27 12 430 26 31 
Tel. dyżurny: +27 12 430 26 21 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu, z uwagi na możliwość wystąpienia zmian w przepisach.