Mauritius to ojczyzna tajemniczego i wymarłego już ptaka dodo oraz miejsce słynące z przepięknych plaż. Przed wyjazdem w te rejony warto jednak sprawdzić, na co trzeba się zaszczepić oraz z kim kontaktować się w razie problemów.  

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski nie muszą wyrabiać wizy, jeśli nie zamierzają przebywać w tym kraju dłużej, niż przez 90 dni.

Przekraczając granicę będą musieli jednak przedstawić ważny paszport, przynajmniej 100 dolarów na każdy dzień pobytu oraz bilet powrotny i rezerwację noclegu. 

„Zwierzęta przywożone na wyspę muszą odbyć sześciomiesięczną kwarantannę” – czytamy na stronie polskiego resortu spraw zagranicznych.

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Koniecznie trzeba się zaszczepić przeciwko żółtej febrze, jeśli podróżuje się z kraju, w którym panuje ta choroba. 

Dobrze jest wykupić międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne, tym bardziej, że turyści mogą korzystać jedynie z prywatnej opieki medycznej. 

3.    Niebezpieczeństwa

Szczególne niebezpieczeństwa nie występują. Należy przede wszystkim uważać na złodziei i kieszonkowców (głównie działają w okolicach popularnych turystycznych atrakcji). 

Kategorycznie nie wolno posiadać lub używać narkotyków, ponieważ grożą za to kary wieloletniego więzienia. Homoseksualizm uznany jest za nielegalny i również obłożony karą pozbawienia wolności. 

4.    Przemieszczanie się

Na Mauritiusie jest ruch lewostronny. Można korzystać z taksówek, autobusów albo poruszać się wynajętym samochodem. „Uczestnicy poważniejszych kolizji drogowych obowiązani są do złożenia wyjaśnień na miejscu wypadku, po przybyciu policji” – instruuje polski MSZ. – „Przy mniejszych kolizjach można ograniczyć się jedynie do spisania wspólnego oświadczenia, które następnie należy poświadczyć na najbliższym posterunku policji”.

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Na Mauritiusie nie ma polskiej ambasady, jednak kraj znajduje się pod opieką placówek dyplomatycznych, mieszczących się w Kenii.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kenii

Kenia, Nairobi, 58 Red Hill Road off Limuru Road, 00100 Nairobi
Tel.: +254 20 712 00 19 
Tel.: +254 20 712 00 20 
Tel.: +254 20 712 00 21 
Tel. dyżurny: +254 713 816 166 

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Mombasie

Kenia, Mombasa, Le Marakech Apartments, Links Road Nyali, P.O.Box 43154-80100
Tel.: +254 722 766 291


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.