Urugwaj przyciąga turystów kurortami w Punta del Este, historycznymi zabudowaniami w miasteczku Colonia del Sacramento, wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz Parkiem Narodowym Santa Teresa. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, jakie dokumenty należy przedstawić na granicy oraz ile kosztuje opieka medyczna w tym kraju.  


1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski nie muszą wyrabiać wizy, jeśli nie zamierzają przebywać w Urugwaju dłużej niż przez 90 dni. Granicę przekroczą posługując się paszportem i po okazaniu biletu powrotnego oraz sumy pieniędzy umożliwiającej utrzymanie się w tym kraju. Będą musieli ponadto wypełnić kartę wjazdową, na której między innymi należy podać cel pobytu. 

Opuszczając kraj samolotem trzeba będzie uiścić opłatę lotniskową, której wysokość często ulega zmianie, przy czym zwykle kosztuje około 40 dolarów. 

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Nie ma obowiązkowych szczepień. Podobnie nie jest konieczne wykupienie ubezpieczenia medycznego, polski MSZ zauważa jednak, że warto pokusić się o taką formę zabezpieczenia. Tym bardziej, że opieka medyczna w Urugwaju jest niezwykle droga. 

Oto na przykład wizyta lekarska w prywatnym gabinecie może kosztować nawet 100 dolarów, czyli ponad 380 złotych. „Jeśli pacjent nie ma wykupionego ubezpieczenia, szpital może żądać wpłacenia zaliczki w wysokości około 2 tysięcy dolarów (ponad 7700 tysięcy złotych! – przyp. red.). Po zakończeniu pobytu w szpitalu i odliczeniu wszelkich kosztów leczenia pozostała część zaliczki jest rozliczana z pacjentem” – czytamy na stronie resortu spraw zagranicznych.

Przed wyjazdem do Urugwaju konieczne jest z kolei wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego. 

Flickr/Joao Vicente/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

3.    Niebezpieczeństwa

Turyści w Urugwaju mogą paść ofiarą przede wszystkim kradzieży, oszustw, wyłudzeń i napadów. Dochodzi do nich najczęściej od grudnia do lutego, kiedy w kraju trwa sezon letni, dlatego wówczas rejony najczęściej odwiedzane przez obcokrajowców są patrolowane przez oddział służb porządkowych zwany Policía Turística. 

Tym niemniej są miejsca, do których mimo wszystko nie należy zaglądać, szczególnie po zmroku. To między innymi dzielnica portowa w Montevideo oraz stare centrum miasta Ciudad Vieja. 

4.    Przemieszczanie się

W Urugwaju bez przeszkód można korzystać z autobusów, taksówek lub usług remis (czyli „korporacji taksówkowych dysponujących lepszymi standardowo samochodami bez tradycyjnego oznakowania pojazdu” – tłumaczy MSZ). W dwóch ostatnich warto jednak już przez rozpoczęciem kursu ustalić cenę, żeby potem nie zapłacić za dużo. 

Wypożyczenie samochodu jest możliwe po okazaniu prawa jazdy. Wjazd na autostrady jest płatny.

5.    Niezbędne dane kontaktowe

W Urugwaju nie ma polskiej Ambasady, dlatego kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej mieszczącej się w Argentynie. 

Argentyna, Buenos Aires, Alejandro Maria de Aguado 2870, C 1425 CEB
Tel. dyżurny: + 54 11 4808 1700 

Na miejscu jest jednak polski Konsulat Honorowy.  

Urugwaj, Montevideo, Bvar España 2811, C.P.11.300
Tel.: +598 2707 66 96 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.