Jemen może przyciągać turystów baśniowymi meczetami i przepyszną kawą. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, jakie dokumenty trzeba okazać na granicy oraz przed którymi chorobami się zabezpieczyć. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski muszą wyrobić wizę w ambasadzie tego kraju, mieszczącej się w Warszawie, albo na granicy. Przed wyjazdem warto się jednak jeszcze upewnić, że w tym drugim miejscu na pewno będzie to możliwe.

Poza wizą na granicy trzeba będzie również okazać paszport, ważny przynajmniej jeszcze przez sześć miesięcy, jak również zadeklarować pieniądze, wwożone do Jemenu. Uwaga! „Posiadanie wizy izraelskiej w paszporcie wyklucza możliwość uzyskania wizy jemeńskiej” – alarmuje polski resort spraw zagranicznych.

Wszystkie bagaże poddawane są gruntownej kontroli, głównie ze względu na to, że w kraju obowiązuje prohibicja. Tym niemniej turyści mogą ze sobą wwieźć dwie butelki alkoholu. 

„O obowiązku meldunkowym decyduje każdorazowo straż graniczna na lotnisku” – dodaje polski MSZ. 

2.    Wymagane szczepienia

Chociaż nie ma obowiązku zaszczepienia się przed wyjazdem, to jednak turystów przestrzega się, aby mieli na uwadze, że w Jemenie można zachorować na tyfus, żółtą febrę, malarię czy brucelozę. Występuje tu również AIDS. 

MSZ radzi, by korzystać z prywatnej opieki medycznej, ponieważ tylko ona jest na odpowiednim poziomie. Koszty? Wizyta u lekarza – niecałe 40 złotych, zaś doba w szpitalu – blisko 370 złotych.  

Flickr/ Dan/ CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

3.    Niebezpieczeństwa

Polski MSZ odradza podróżowanie do tego kraju. Turyści, którzy mimo to zdecydują się wyjechać, powinni pamiętać, że istnieje tam duże ryzyko piractwa, porwań oraz kradzieży i rozbojów. 

Ponadto należy ubierać się skromnie, dbając o to, by nie eksponować zbyt wiele ciała. Dotyczy to w szczególności kobiet. Ważne, by zakrywały włosy, nogi oraz ramiona. 

Odradza się również publicznego okazywania uczuć. Co więcej, „akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami cielesnymi, długoletniego pozbawienia wolności oraz karą śmierci” – alarmuje MSZ.

4.    Przemieszczanie się

„Podróż indywidualnego turysty na terytorium Jemenu jest możliwa po uzyskaniu oficjalnego zezwolenia Policji Turystycznej” – czytamy na stronie MSZ. – „Policja nie wydaje zgody na podróże w regiony objęte konfliktami zbrojnymi”.

Turyści, którzy chcą przemieszczać się po Jemenie samochodem muszą pamiętać, że konieczne jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. A i tak dokument ten umożliwia kierowanie pojazdem jedynie przez 90 dni. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Ponieważ w Jemenie nie ma polskiej ambasady, kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej, znajdującej się w Arabii Saudyjskiej.

Arabia Saudyjska, Rijad, Abdullah Bin Dzafar Street, Al-Warood Area, Rijad 11693 P.O. Box 94016
Tel.: +966 14549274 
Tel.: +966 14508889
Tel. dyżurny: +966 548807718 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.