Tajwan przyciąga turystów między innymi możliwością oglądania kolorowych raf koralowych oraz buddyjskimi świątyniami. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, za co grozi nawet kara śmierci oraz przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski nie muszą wyrabiać wiz, jeśli nie zamierzają przebywać w tym kraju dłużej niż przez 90 dni. Na granicy będą musieli okazać paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez sześć miesięcy oraz bilet powrotny. Do 90 dni pobytu nie dotyczy ich również obowiązek zameldowania się. 

„Przy wjeździe bezwizowym nie ma możliwości uzyskania wizy na Tajwanie ani w jakikolwiek inny sposób przedłużenia pobytu” – ostrzega polski resort spraw zagranicznych. 

2.    Przekraczanie granicy

Ściśle określone limity dotyczą rzeczy, z którymi można przekroczyć granicę. 

MSZ instruuje więc, że osoby powyżej 20 roku życia mogą wwieźć:
- do 1 litra napojów alkoholowych 
- 200 sztuk papierosów, 25 cygar lub 0,5 kg tytoniu, o łącznej wartości nie większej niż 20 tysięcy dolarów tajwańskich

Turyści mogą zabrać również ze sobą:
- do 20 tysięcy juanów
- do 60 tysięcy dolarów tajwańskich 

Pieniądze w obcych walutach, których suma przekracza 10 tysięcy dolarów, muszą zostać zadeklarowane. Zadeklarowane powinno być również wwożone złoto, niezależnie od ilości. Jeśli jednak jego wartość przekracza 20 tysięcy dolarów, wówczas dodatkowo trzeba mieć zezwolenie tajwańskiego Biura Handlu Zagranicznego (BOFT). 

Zwierzęta i rośliny muszą zostać poddane kwarantannie – szczegółowe zasady ich przewożenia można poznać na stronie tajwańskiego Biura Inspekcji Zdrowia i Kwarantanny Roślin i Zwierząt (BAPHIQ).

Kategorycznie nie wolno do Tajwanu wwozić między innymi: broni i jej imitacji, pornografii, narkotyków oraz literatury, która promuje komunizm. 

Pixabay/CassieThinking/public domain | Źródło: Pixabay

3.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Choć szczepienia nie są obowiązkowe, polski MSZ zaleca, aby w ten sposób zabezpieczyć się między innymi przeciwko MMR (odra, świnka, różyczka), oraz WZW typu A i B. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że w tym kraju można również zachorować między innymi na dengę lub japońskie wirusowe zapalenie mózgu. 

Opieka medyczna jest na wysokim poziomie, lecz dość droga, zwłaszcza ta wykonywana w szpitalach. Dobrze więc wykupić ubezpieczenie. „Należy się jednak upewnić, czy obejmuje ono Tajwan oraz czy firma ubezpieczeniowa ma na tym terenie agenta, który w razie potrzeby załatwi wszystkie formalności” – przestrzega resort.

4.    Niebezpieczeństwa

Tajwan uważany jest za bardzo bezpieczny kraj. Turystów przestrzega się jedynie przed surowymi przepisami prawnymi, zgodnie z którymi niektóre przestępstwa (np. posiadanie narkotyków i ich przemyt) są zagrożone nawet karą śmierci.

Poza tym największe potencjalne zagrożenie stanowi natura – występują tutaj trzęsienia ziemi (praktycznie przez cały rok), tajfuny (głównie  od kwietnia do października) i powodzie. 

„Z uwagi na występowanie klęsk żywiołowych lub innych poważnych zagrożeń zaleca się słuchanie komunikatów nadającej w języku angielskim miejscowej stacji radiowej International Community Radio Taiwan (ICRT) - FM 100,7 MHz (Tajpej i Kaohsiung), FM 100,1 MHz (Taichung), FM 100,8 MHz (Chiayi), bądź online” – radzi MSZ.

5.    Przemieszczanie się

Kto zamierza jeździć po Tajwanie samochodem, w trakcie pobytu nieprzekraczającego 30 dni, powinien posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Ten rodzaj dokumentu jest również potrzebny, kiedy chce się wypożyczyć auto lub skuter. 

Pixabay/sio168816880/public domain | Źródło: Pixabay

6.    Niezbędne dane kontaktowe

W Tajwanie nie ma polskiej ambasady, jednak, jak zauważa MSZ „za opiekę konsularną i zagadnienia ekonomiczne odpowiada Warszawskie Biuro Handlowe w Tajpej”. 

Tajwan, Tajpej, TWTC/ITB Suite 1601-1602, No. 333, Sec. 1, Keelung Rd., Taipei 110,
Tel.: +886 2 7718 3300 
Tel. dyżurny: +886 987 373 454 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.