Wietnam przyciąga turystów między innymi tunelami i miastami wybudowanymi kilkanaście metrów pod ziemią, potężną jaskinią Son Doong, w której zmieściłby się czterdziestopiętrowy wieżowiec czy możliwością spróbowania specjałów orientalnej kuchni. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić między innymi, za co grozi nawet kara śmierci. 

1.    Wizy

Turyści z Polski muszą wyrobić wizy (do wyboru: jednokrotna lub wielokrotna) w wietnamskich urzędach konsularnych. Można również postarać się o wizę na granicy, jednak wymaga to posiadania promesy, którą można uzyskać w biurach lub agencjach turystycznych. 

Należy pamiętać, by sumę pieniędzy przekraczającą 5 tysięcy dolarów zadeklarować na granicy. Kopię deklaracji trzeba będzie przedstawić przy powrocie do kraju. Kategorycznie nie wolno wywozić z Wietnamu antycznych i zabytkowych przedmiotów. Dobrze więc "przed zakupem upewnić się, czy dana rzecz nie znajduje się na liście towarów objętych takim zakazem" - zastrzega polski resort spraw zagranicznych.

Turyści powinni się w Wietnamie zameldować na policji. W obowiązku może im pomoc instytucja kwaterująca. 

Pixabay/vitieubao/public domain | Źródło: Pixabay

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Przed wyjazdem do Wietnamu dobrze zaszczepić się między innymi przeciwko żółtaczce typu A i B, tężcowi, boreliozie oraz durowi brzusznemu. Ponadto warto pamiętać, że w tym kraju występuje również zagrożenie zachorowaniem na dengę, grypę typu A oraz wściekliznę. 

„W całym kraju szerzy się tzw. choroba rąk, stóp i ust, groźna zwłaszcza dla dzieci” – dodaje polski resort spraw zagranicznych.
Opieka medyczna w tym kraju jest na niższym poziomie niż w Polsce. Trzeba jednak za nią sporo zapłacić. Koszt wizyty u lekarza może wynieść nawet 80 dolarów, czyli ponad 280 złotych – donosi MSZ radząc, by w związku z tym wykupić przed wyjazdem stosowne ubezpieczenie. 

„Należy się upewnić, czy polisa obejmuje Wietnam oraz czy firma ubezpieczeniowa ma na tym terenie agenta, który w razie potrzeby załatwi wszystkie formalności” – instruuje resort. 

3.    Niebezpieczeństwa

Wietnam uznawany jest za kraj bezpieczny. Turyści muszą się jedynie liczyć z kradzieżami, głównie kieszonkowymi. Szczególną ostrożność należy zachowywać na drodze, ponieważ miejscowi kierowcy dość lekkomyślnie podchodzą do przepisów ruchu drogowego. 

Kategorycznie nie wolno posiadać przy sobie narkotyków lub handlować nimi. Grożą za to surowe kary więzienia, a nawet śmierci. 

Pixabay/JACLOU-DL/public domain | Źródło: Pixabay

4.    Przemieszczanie się

Po Wietnamie można się dość swobodnie poruszać – zakazem objęte są jedynie strefy wojskowe lub inne tereny zamknięte, na przykład niektóre górskie rejony, na które turyści nie są wpuszczani. 

Podróżni mogą korzystać swobodnie z kolei, minibusów, autobusów oraz samolotów. Mogą również wypożyczyć samochód lub motor. Trzeba jednak pamiętać, że na drogach jest dość niebezpiecznie. 

„Władze wietnamskie nie uznają polskiego prawa jazdy, a możliwość posługiwania się międzynarodowym prawem jazdy przez obcokrajowców w praktyce jest problematyczna” – dodaje MSZ. – „Możliwe jest uzyskanie wietnamskiego prawa jazdy na podstawie polskiego w przypadku rezydentów”. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Polska ambasada mieści się w stolicy Wietnamu.

Wietnam, Hanoi, 3 Chua Mot Cot,
Tel.: +84438452027 
Tel. dyżurny: +84988017475


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.