Barbados przyciąga między innymi doskonałym rumem, który zapewnił sukces Washingtonowi i urokliwymi plażami. Przed wyjazdem sprawdź jednak, na jakie choroby warto się zaszczepić i czego nie wolno przewozić przez granicę. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z polski nie muszą wyrabiać wiz, jeśli nie zamierzają przebywać na Barbadosie dłużej niż przez trzy miesiące. Na granicy będą musieli jednak przedstawić paszport, ważny przez cały okres trwania pobytu oraz bilet powrotny do kraju. 

Kategorycznie nie wolno wjeżdżać do kraju z narkotykami lub pornografią, warto również zapoznać się z najnowszymi zalecaniami dotyczącymi wwozu żywności i roślin.  

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Turyści przybywający na Barbados z krajów, w których występuje żółta febra, są zobowiązani do posiadania świadectwa szczepienia na tę chorobę. Ponadto polski resort spraw zagranicznych zaleca, aby zabezpieczyć się w ten sposób również przeciwko durowi brzusznemu. 

Ponieważ w ciągu ostatnich dwóch lat zdarzały się tutaj przypadki zachorowania na Zika, MSZ radzi, aby przed wyjazdem zapoznać się z zaleceniami GIS-u, w których mowa między innymi o używaniu środków odstraszających komary, zabezpieczaniu okien i drzwi siatkami oraz zakładaniu dłuższych ubrań, chroniących ciało przed ukąszeniami.

Z bezpłatnej opieki medycznej można korzystać w szpitalach publicznych – donosi MSZ, zalecając wybieranie Queen Elizabeth Hospital. „Uznawane są ubezpieczenia wykupione w firmach reprezentowanych na Barbados. Lekarz może zażądać zapłaty w gotówce pomimo posiadanego ubezpieczenia” – czytamy na stronie resortu.

Pixabay/birder62/public domain | Źródło: Pixabay

3.    Niebezpieczeństwa

Barbados uważany jest za kraj bezpieczny. Turystów przestrzega się jedynie przed z rzadka występującymi kradzieżami. Dobrze więc pamiętać o tym, żeby cenniejsze przedmioty zostawiać w hotelowym sejfie i unikać samotnego zapuszczania się w rzadziej uczęszczane rejony po zmroku. 

4.    Przemieszczanie się

W Barbadosie można prowadzić samochód jedynie na podstawie miejscowego prawa jazdy. To jednak łatwo uzyskać – wystarczy przedstawić w wypożyczalni polski lub międzynarodowy dokument i zapłacić pięć dolarów. 

Turyści powinni pamiętać, że w tym kraju obowiązuje ruch lewostronny. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Ponieważ w Barbadosie nie ma polskiej ambasady, kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej mieszczącej się w Wenezueli. 

Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Valle Arriba, Urbanización Las Mercedes, 1060
Tel.: +58 212 991 6167 
Tel. dyżurny: +58 412 262 21 65 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.

Pixabay/wreindl/public domain | Źródło: Pixabay