Skojarzenie, choć błędne, nie wzięło się znikąd. Rzeczywiście, pod tajemniczym artefaktem, liczącym sobie nawet 4 tysiące lat, muzeum umieściło kartkę informującą, że jest to kręcąca się zabawka (spinning toy). Ostatnio jednak przedstawiciele instytucji stwierdzili, że nieco zmienili koncepcję. Teraz sądzą, że przedmiot jest… fragmentem śmiercionośnej broni.

Ponieważ internet uwielbia śmiesznostki i niewiarygodne ciekawostki, nic dziwnego, że zdjęcie, ilustrujące tajemniczy eksponat z University of Chicago Oriental Institute w Chicago, stało się hitem. Tym bardziej, że osoba, która umieściła je na Twitterze, skomentowała wymownie: „Oto dowód, że nie ma już na świecie żadnych oryginalnych pomysłów”. 

Przedstawiciele wspomnianego amerykańskiego Muzeum Archeologicznego przekonują jednak, że o antycznym fidget spinnerze (czyli rodzaju kręcącego się gadżetu, modnego w ostatnim czasie), nie może być mowy. Owszem, mają w zbiorach zabawki, również pochodzące ze starożytnej Mezopotamii, jak na przykład grzechotki z gliny, gwizdki czy figurki zwierząt, ale żadna nie przypomina wspomnianego, tajemniczego przedmiotu. Poza tym niedoszły fidget spinner znaleziony został na terenie przylegającym do antycznej świątyni, bardzo więc możliwe, że jest częścią broni uważanej za atrybut bogów, przypominającej nieco maczugę – donosi theverge.com. 

- To prawda, ten przedmiot wygląda jak fidget spinner, jednak w rzeczywistości to porównanie nie jest właściwe – zastrzega kurator Jean Evans. – Mogę tylko stwierdzić, że nasze przekonania zmieniły się z biegiem czasu – dodaje, cytowana przez ibtimes.co.uk. 

Rzeczywiście, kiedy w 1932 roku po raz pierwszy naukowcy opisywali znalezisko, odkryte kilka lat wcześniej na terenie antycznej świątyni w Iraku twierdzili, że mogło być wykorzystywane do wróżenia lub do astronomii. Na trzech ramionach artefaktu doszukiwano się nawet wizerunków zwierząt: byka, lwa i górskiej kozy – zauważa livescience.com. 

Kto wie, czym przedmiot, wykonany między 2000 a 1500 rokiem przed naszą erą, był w rzeczywistości...