Polska

"Cudze chwalicie, swego nie znacie" - napisał dwieście lat temu Stanisław Jachowicz. Poznajcie więc Polskę tajemniczą, pełną wciąż czekających na rozwiązanie zagadek, i nadal ukrytych skarbów. Historie opisywane przez współczesnych odkrywców pokazują, że nie trzeba wyjeżdżać w egzotyczne zakątki świata, żeby przeżyć fascynującą, a bywa że i mrożącą krew w żyłach przygodę. Taka potrafi czekać tuż za rogiem. W starym zamku, opuszczonej sztolni a nawet w pełnym zabieganych turystów centrum kultu. Pamiętajcie, nie wszystko opisane jest w przewodnikach.

Niektóre z nich padają ofiarą podpaleń, bo stoją opuszczone, często na wartościowych działkach, inne rozpadają się powoli, bo ich remont wydaje się nieopłacalny.

Nie musisz mieć luksusowej maszyny i lecieć z Sydney do Los Angeles.

Na terenie całej Polski zostało ich do dzisiaj kilkanaście, jednak na przełomie XIX i XX wieku było nawet 40.

Wiatr osiąga prędkość nawet do 100 km/h, zaś na morzu szaleje sztorm o sile 11 stopni w skali Beauforta.

W Stanach Zjednoczonych – wcale nie Wielki Kanion Kolorado, ale… Central Park! We Francji… nie, wcale nie wieża Eiffla, ale Muzeum Orsay przyciąga najbardziej turystów.

Widać na nich ślady  popularnych w XIII i XIV wieku zabiegów „antywampirycznych”.

Aż 9 krajów w pierwszej dziesiątce pochodzi ze Starego Kontynentu.

Archeolodzy znaleźli kości średniowiecznej "gigantki". Miała ponad 2 metry wzrostu, nieproporcjonalnie potężną głowę i została pogrzebana w zadziwiającej pozycji.

Są tu także modele grobowców i zabytków, wydrukowane w 3D na podstawie dokumentacji polskich badaczy, pracujących obecnie w Egipcie oraz eksponaty z Muzeów Narodowych w Warszawie i we Wrocławiu.

"Najbardziej ucierpiał dolny pomost, do którego przybijają statki Żeglugi Gdańskiej".

Piękniejszy od Malborka, prawie trzy razy większy od Wawelu. Drugi co do wielkości obiekt sakralny w Europie - ustępuje tylko hiszpańskiemu Eskurialowi. Perła baroku na Dolnym Śląsku, tuż pod Wrocławiem.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij