Starożytne Persepolis, polski cmentarz oraz muzeum posiadające w swoich zbiorach najdroższe na świecie diamenty - to tylko niektóre z atrakcji czekających tu na turystów.

Persepolis

To słynne miasto starożytnej Persji, które obok Suzy, Ekbatany i Pasargadów, pełniło przez jakiś czas funkcję stolicy wielkiego imperium. Metropolię założył w 518 roku p.n.e. Dariusz I, jednak za jej architektoniczny rozwój odpowiadał Kserkses I. Nic dziwnego, że skalne grobowce obu tych władców należą do najważniejszych zabytków Persepolis, udostępnionych turystom.

Spore wrażenie robią również ruiny pałacu Dariusza I, zdobione charakterystycznymi kolumnami oraz dobrze zachowanymi reliefami (rodzaj płaskorzeźby) ukazującymi sceny z życia dworu, na przykład złożenie królowi darów przez poddanych.

Plac Naksz-e Dżahan

Zwany również Placem Imama lub Placem Królewskim, leży w samym sercu miasta Isfahan. I tętni życiem! Przestrzeń o wymiarach 512 na 159 metrów zachwyca nie tylko rozmiarami, ale również niesamowitym klimatem. To tu stoi Meczet Królewski, wybudowany na początku XVII wieku i zdobiony niezwykłymi mozaikami. To tu zobaczyć można interesujące, dwupoziomowe arkady handlowe. Co ciekawe, wzniesione dopiero 7 lat po ukończeniu budowy Naksz-e Dżahan, w XVI wieku, początkowo bowiem plac miał być miejscem przeznaczonym do organizowania ceremonii królewskich oraz... turniejów gry w polo!

Grobowiec Hafeza

To bardzo ważne miejsce dla Irańczków. Wybudowany w Sziraz grobowiec upamiętnia Hafeza - jednego z najważniejszych poetów perskich i tadżyckich. Choć artysta zmarł w 1389 roku, to do dziś jego wiersze cieszą się na Bliskim Wschodzie ogromną popularnością. Nie powinien nas zatem zdziwić widok miejscowych, którzy odwiedzając to miejsce płaczą, lub czytają dzieła twórcy pod pobliskimi drzewami.

Zachwyca nie tylko sam budynek, ale również jego okolica. Stoi on bowiem pośrodku niewielkiego, lecz uroczego parku.

Narodowe Muzeum Klejnotów w Teheranie

To tu zobaczyć można prawdopodobnie najcenniejsze eksponaty na świecie! W zbiorach znajduje się chociażby największy różowy diament, a ponadto drogocenne ozdoby, szkatułki i meble. 

Polski Cmentarz w Teheranie

Turystów z Polski zainteresuje pewnie fakt, że w stolicy Iranu znajduje się polski cmentarz. Spoczywają na nim osoby, które wiosną 1942 roku opuściły tereny Związku Radzieckiego w trakcie tzw. ewakuacji armii Andersa. Na terenie nekropolii znajduje się 1937 grobów naszych rodaków, z czego 409 należy do wojskowych.

Przy okazji zwiedzania tego miejsca warto pamiętać, że w czasie wojny schronienie w Iranie znalazło ponad 115 tysięcy Polaków.

Kompleks Amir Czakmagh

To nic innego jak miejski plac, na terenie którego znajduje się zabytkowy meczet o tej samej nazwie. Oprócz niego zobaczyć tu można również cieszącą się sporą popularnością wśród turystów fontannę. Amir Czakmagh, znajdujący się w mieście Jazd, najlepiej odwiedzać po zmroku. Wówczas mury i wnęki meczetu oświetlane są kolorowymi światłami.

Bazar w Tebriz

To powstałe w XV wieku miejsce handlu, gdzie do dziś miejscowi oferują klientom produkty spożywcze, wyroby rękodzielnicze, tkaniny i wiele innych irańskich wyrobów. Tebriz przyciąga również dlatego, że składa się z wielu kondygnacji i zakamarków. W trakcie spacerowania między straganami można więc bardzo się zgubić!