Malownicze jezioro z domkami wybudowanymi na palach, pagody zawierające relikwie Buddy oraz świątynia zawierająca 80 tysięcy posągów - to niejedyne atrakcje, które musisz zobaczyć w tym kraju.

Jezioro Inle

Inle to drugi pod względem wielkości akwen w Birmie i cel wypraw turystów z całego świata. Głównie z powodu umieszczonym na nim, na palach, malowniczym domkom, do których mieszkańcy dopływają drewnianymi łodziami. Można tu wynająć szalupę i samodzielnie popływać. 

W najbliższej okolicy Inle znajdują się targowiska, na których można kupić świeże ryby i różnego rodzaju wyroby rękodzielnicze. Warto skosztować tu również tradycyjnych przysmaków - np. htain jin, czyli sfermentowanego ryżu podawanego z gotowaną rybą, pastą pomidorową, ziemniakami i czosnkiem.

Szwegadon

Wybudowana w Rangun pagoda powstała 2500 lat temu na zlecenie króla Okkalapy. Wyznawcy buddyzmu uznają ją za wyjątkową, ze względu na znajdujące się wewnątrz relikwie - osiem włosów, które należały do samego Buddy Gotamy.

Poza tym Szwegadon kryje niezliczone ilości drogocennych kamieni, między innymi diamentów. U podnóża pagody znajdują się pozłacane kapliczki i posągi ukazujące słonie oraz modlących się ludzi.

Klasztor Bagaya

Znajdujący się w miejscowości Inwa klasztor został zbudowany pod koniec XVI wieku z 267 ogromnych, drewnianych słupów. Jego znakiem rozpoznawczym jest siedmiopiętrowa wieża, zawierająca modlitewne sale.

W najbliższej okolicy Bagayi można zobaczyć malownicze pola, porośnięte palmami, bananowcami i krzewami ozdobnymi. Kompleks zdobią również rzeźby przedstawiające między innymi zwierzęta.

Pagan

To starożytne birmańskie miasto, słynące z licznych świątyń i klasztorów. Tego typu obiektów jest tu 2230! Między innymi: bogato zdobiona pagoda Shwezigon, wewnątrz której ma się znajdować ząb Buddy, powstała w XII wieku świątynia Sulmani oraz świątynia Ananda, której nazwa w języku sanskryckim oznacza „doskonałe szczęście”.

Warta uwagi jest również świątynia Dhammayangyi. Według legendy król Narathy zlecił jej wybudowanie z myślą o tym, by odkupić swoje winy (w tym zabójstwo własnego ojca i brata). Nadzorując prace był jednak bardzo surowy. Podobno robotnikom kazał tak mocno ściskać cegły, by nie można było zmieścić między nimi nawet szpilki. Jeśli warunek ten nie był spełniany, wówczas murarzom obcinano ręce!

Wzgórze Mandalaj

Wysokie na 236 m.n.p.m jest bardzo ważnym miejscem dla wyznawców buddyzmu. Stoją na nim bowiem: posąg Buddy, wskazujący palcem, gdzie powstanie przyszłe Mandalaj, pagoda Su Taung Phyi Phaya, a także rzeźba dwóch słynnych węży, które rzekomo miał uratować buddyjski mnich U Khanti. Przez dwa lata trzymał on ocalone gady na wzgórzu, a w tym czasie stały się one maskotkami robotników pracujących przy powstającej świątyni Shweyathaw. Z czasem miejscowa ludność zaczęła uważać węże za uosobienie fundatorów nowej pagody.

Na Wzgórze Mandalaj warto wejść podczas zachodu słońca. Wówczas oglądana z niego panorama wprost zapiera dech w piersiach. 

Świątynia Shittahaung

Nazwa świątyni w języku polskim oznacza „Pagodę Osiemdziesięciu Tysięcy”. Określenie to nie jest dziełem przypadku. Wewnątrz obiektu znajduje się bowiem około 80 tysięcy posągów Buddy.

Shittahaung powstała w 1536 roku. Liczne korytarze, grube ściany oraz dwupiętrowa konstrukcja sprawiają, że jest to jeden z najbardziej skomplikowanych architektonicznie budynków w mieście Myauk U.