Iran przyciąga turystów między innymi zabytkami wpisanymi na listę UNESCO i oazami na pustyni. Przed wyjazdem musisz jednak sprawdzić, jakich pamiątek nie wolno wywozić z tego kraju, jak się ubierać i czego nie wolno fotografować.

1.    Wizy

Turyści z Polski muszą wyrobić wizę zarówno żeby wjechać do Iranu, jak i przejechać przez niego do innego kraju. Dokument ten można wyrobić w Ambasadzie mieszczącej się w Warszawie. Może to potrwać nawet miesiąc. 

Polski MSZ zaznacza, że teoretycznie istnieje również możliwość wyrobienia wizy za pośrednictwem agencji turystycznej, albo na lotniskach międzynarodowych, nie ma jednak stuprocentowej pewności, że się to uda. 

Specjalny rodzaj wizy jest wystawiany dla dziennikarzy. Jeśli chcą podczas pobytu „prowadzić działalność reporterską”, muszą postarać się o akredytację. W przeciwnym razie grozi im areszt, mogą nawet usłyszeć zarzuty o szpiegostwo. 

2.    Przekraczanie granicy

Do Iranu nie wolno wwozić, jak i z niego wywozić, szeregu przedmiotów, na przykład piwa, pornografii, antyków oraz wieprzowiny. Kwotę przekraczającą 5 tysięcy dolarów należy zadeklarować, tłumacząc ponadto, skąd pochodzi. „W Iranie nie są akceptowane karty kredytowe i płatnicze inne niż wydane przez banki irańskie, nie ma natomiast problemu z wymianą euro lub dolarów amerykańskich” – zapewnia MSZ. 

Na miejscu można mieć problem zarówno z roamingiem (rozmowy telefoniczne i komunikacja za pomocą SMS-ów) oraz odbieraniem poczty elektronicznej (z uwagi na cenzurowanie internetu). 

Flickr/CC BY 2.0/David Stanley | Źródło: Flickr

3.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Chociaż szczepienia nie są obowiązkowe, zaleca się, żeby rozważyć taką ochronę przed wścieklizną, zwłaszcza, jeśli zamierza się podróżować w górach. Chorobę roznoszą bowiem psy pasterskie – zauważa polski resort spraw zagranicznych. Ponadto w Iranie można zachorować na cholerę. Często u turystów występują również zatrucia pokarmowe. Dlatego też nie powinno się pić innej wody niż butelkowana i przegotowana, a „w razie wystąpienia objawów infekcji”, zgłosić się do lekarza.

Opieka medyczna w Iranie jest na wysokim poziomie – zapewnia MSZ. Cudzoziemcy muszą jednak za nią płacić, niezależnie od tego, czy zdecydują się na ośrodki publiczne, czy prywatne. 

4.    Niebezpieczeństwa

W Iranie trzeba liczyć się z kradzieżami, rzadziej z napadami z bronią w ręku. 

Z uwagi na konserwatywne irańskie prawo turyści powinni pamiętać, by ubierać się stosownie do wymogów tamtejszej kultury. Kobiety powinny stale nosić chusty na głowie, unikać bluzek odsłaniających ramiona i dekolty oraz spódnic innych niż sięgające do ziemi. Mężczyźni z kolei nie powinni nosić krótkich spodni i podkoszulków. Muszą ponadto pamiętać, by nie podawać ręki kobietom. 

Parom homoseksualnym radzi się, by unikały okazywania uczuć w miejscach publicznych, bowiem ich relacje są zakazane przez prawo. 

W Iranie nie wolno fotografować wielu obiektów, między innymi lotnisk, budynków rządowych, ambasad oraz ludzi: żołnierzy, policjantów.  

Flickr/David Stanley/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

5.    Przemieszczanie się

MSZ odradza podróżowanie do regionów graniczących z Pakistanem, Irakiem oraz Afganistanem. 

Po Iranie można poruszać się samochodem, jednak wyłącznie na podstawie międzynarodowego prawa jazdy. By przejechać przez granicę własnym pojazdem należy uzyskać zgodę tamtejszych władz lub posiadać Carnet de Passage (więcej informacji na ten temat można uzyskać w Ambasadzie Iranu). W wielu miejscach w kraju, głównie na wschodzie, na stacjach benzynowych obowiązują ograniczenia dotyczące ilości kupowanego paliwa. 

W niektórych środkach komunikacji miejskiej (autobusy, metro) obowiązuje segregacja płciowa. 


6.    Niezbędne dane kontaktowe

W stolicy kraju, Teheranie, działa Ambasada RP. 
No. 2, Pirouz St., Africa Expressway (Nelson Mandela Ave.), 1917663113 Tehran
Tel: +98 (21) 8878 7262 do 64
Telefon alarmowy dla obywateli RP w Iranie : 0098-910-147-61-15

Flickr/Hamed Saber/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.