Antyczna biblioteka, pochłaniana przez piaski Sahary, imponujące wydmy na plaży w Tourine oraz cmentarzysko kilkuset zardzewiałych okrętów – to wszystko można zobaczyć w Mauretanii. Przed wyjazdem należy jednak sprawdzić, jakie ubezpieczenie trzeba wykupić oraz na co się zaszczepić.
1. Wizy
Turyści podróżujący z Polski muszą przed wyjazdem wyrobić wizę do Mauretanii. Mogą to zrobić w ambasadzie tego kraju (najbliższa znajduje się w Berlinie). „Niezbędny jest jednak wcześniejszy kontakt z daną placówką i upewnienie się, czy złożenie wniosku wizowego będzie możliwe i na jakich warunkach” – zastrzega polski MSZ.
Obywatele krajów, w których nie ma mauretańskich placówek dyplomatycznych, mogą wyrobić sobie wizę biometryczną na niektórych przejściach lądowych lub na lotnisku w Nawakszut.
Tym niemniej polski resort spraw zagranicznych ostrzega, że „przepisy wjazdowe i celne ulegają nagłym zmianom bez powiadamiania innych krajów”, dlatego też przed wyjazdem konieczne jest zapoznanie się z najnowszymi regułami.
2. Przekraczanie granicy
Kategorycznie nie wolno wwozić do Mauretanii alkoholu, zaś wywozić tamtejszej waluty. Nie ma za to ograniczeń dotyczących sumy pieniędzy, z jakimi przekraczamy granicę. Trzeba jednak pamiętać, żeby fundusze zawsze zadeklarować, a wywożąc okazać deklarację wwozu właśnie oraz dowody wymiany walut.
3. Wymagane szczepienia i ubezpieczenie
Przed wyjazdem wskazane jest zaszczepienie się przeciwko żółtaczce typu A. Poza tym w kraju występuje również ryzyko zachorowania na cholerę, trąd, wściekliznę oraz amebozę. Należy szczególnie przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz pić wyłącznie wodę butelkowaną albo przegotowaną.
„Zalecane jest wykupienie kompleksowego ubezpieczenia podróżnego, w tym od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywającego koszty hospitalizacji i ewentualnego transportu medycznego do kraju” – radzi MSZ. Opieka medyczna ma dość niski standard, ale jest tania. Za wizytę u lekarza przyjdzie nam zapłacić około 20 euro.
4. Niebezpieczeństwa
Kraj jest uważany za niebezpieczny, głównie z uwagi na zagrożenie terroryzmem, porwaniami dla okupu oraz międzynarodową sytuacją panującą w regionie (wojna domowa w sąsiednim Mali). Dlatego też polski MSZ odradza podróży w te rejony.
Ci, którzy mimo wszystko zamierzają się wybrać do Mauretanii, powinni trzymać się dużych skupisk miejskich, a podróżując w rejonach Zachodniej Sahary – unikać zbaczania z wytyczonych tras, bowiem poza nimi można się natknąć na miny.
Ponieważ jest to muzułmański kraj, należy pamiętać, aby w czasie ramadanu powstrzymywać się od publicznego picia, jedzenia oraz palenia papierosów. Wyznawcy innych religii nie mogą wchodzić do meczetów. Nie wolno również ubierać się zbyt swobodnie oraz fotografować niektórych obiektów (głównie państwowych i wojskowych).
Kategorycznie nie wolno sprzedawać oraz spożywać alkoholu.
5. Przemieszczanie się
Po Mauretanii można się poruszać samochodem, należy jednak posiadać międzynarodowe prawo jazdy oraz ubezpieczenie komunikacyjne (przetłumaczone na język francuski, można je wyrobić na granicy). „W myśl miejscowego prawodawstwa - w razie wypadku winny jest zawsze użytkownik pojazdu nieubezpieczonego” – dodaje MSZ.
Na drogach należy bardzo uważać, bowiem niezwykle często dochodzi do wypadków, głównie z powodu brawury tamtejszych kierowców oraz złego stanu pojazdów, którymi się poruszają.
6. Niezbędne dane kontaktowe
Ponieważ w Mauretanii nie ma polskiej ambasady, kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej znajdującej się w Królestwie Maroka.
Maroko, Rabat, 23, rue Oqbah, BP 425
Tel.: +212 537 77 11 73
Tel.: +212 537 77 17 91
Tel. dyżurny: +212 672 41 99
Poza tym w Mauretanii jest również polski Konsulat Honorowy.
Mauretania, Nawakszut, Ilot V, n˚ 33 Sud, B.P. 6579
Tel.: (00-222) 524-11-09/10
Tel. kom.: (00-222) 630-24-20
Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.