Przed wyjazdem sprawdź, jakie ubezpieczenie warto wykupić, jak się ubierać oraz których miejsc unikać. 

1.    Wizy

Turyści z Polski muszą przed wyjazdem do Pakistanu wyrobić wizę w Ambasadzie tego kraju, mieszczącej się w Warszawie. Jednokrotna wiza kosztuje 168 złotych, wielokrotna – 336 złotych. Na dokument można czekać nawet miesiąc. „Pobyt w Pakistanie bez ważnej wizy jest nielegalny, a cudzoziemiec może zostać obciążony dodatkowymi opłatami za jej brak w wysokości: 50 dolarów (2-4 tyg.), 252 dolarów (1-3 m-ce), 400 dolarów (za każdy rok)” – dodaje polski MSZ. Poza wizą należy również posiadać paszport, ważny podczas całego pobytu w tym kraju. Więcej informacji na temat przydzielania wiz można znaleźć na portalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Wwożąc do Pakistanu sumę przekraczającą 10 tysięcy dolarów należy ją zadeklarować oraz wytłumaczyć, skąd pochodzi. Poruszając się samochodem trzeba poświadczyć, że wywieziemy maszynę w określonym terminie. 

Flickr/Wasif Malik/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Przed podróżą należy sprawdzić na stronie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), czy nie powinno się zaszczepić przed polio lub innymi chorobami. Polski MSZ zaleca na przykład, by w ten sposób ochronić się przed tyfusem, wściekliźnie oraz żółtaczce typu A i B. 

Należy pić wyłącznie wodę przegotowaną lub butelkowaną. Owoce i warzywa myć w roztworach odkażających. Dokładnie sprawdzać daty przydatności do spożycia żywności i leków. 

„Posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych nie jest obowiązkowe, jednakże wskazane, najlepiej z opcją pokrycia kosztów leczenia poza granicami Pakistanu, transportu chorego na leczenie do innego kraju, a także następstw nieszczęśliwych wypadków” – radzi resort spraw zagranicznych dodając, że doba w tamtejszym szpitalu kosztuje przynajmniej 100 dolarów. 

3.    Niebezpieczeństwa

MSZ stanowczo odradza wyjazdy do Pakistanu, głownie z powodu dużego ryzyka ataków terrorystycznych. Turyści, którzy mimo to zamierzają się tam udać, proszeni są, by przed podróżą zarejestrowali się w systemie Odyseusz oraz skontaktowali z Ambasadą. 

W Pakistanie odwiedzającym grożą między innymi: porwania dla okupu oraz kradzieże. Zaleca się, aby przygotować kilka kserokopii najważniejszych dokumentów – między innymi wizy i paszportu. 

Kobiety podróżujące po tym kraju powinny nosić w miejscach publicznych ubrania zakrywające ramiona i dekolty oraz unikać szortów i zbyt krótkich, przewiewnych sukienek. Za dnia, podczas ramadanu, nie powinno się jeść, pić, ani palić papierosów w miejscach publicznych. MSZ zwraca również uwagę, że „homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami, długoletniego pozbawienia wolności, z dożywotnim pozbawieniem wolności, oraz - w skrajnych przypadkach - karą śmierci”.

Flickr/Wasif Malik/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

4.    Przemieszczanie się

MSZ radzi, by unikać większych skupisk ludzkich (demonstracje, wiece uliczne) oraz popularnych obiektów (m.in. meczety, bazary, budynki instytucji państwowych).

Przed wyjazdem z większych miast należy zgłosić się do polskiej Ambasady i dowiedzieć, czy nie zostały wprowadzone czasowe ograniczenia dotyczące podróżowania po kraju. Wielokrotnie zdarza się również, że już na wystawianych wizach jest wpisana informacja dotycząca podobnych ograniczeń. 

Cudzoziemcy nie mogą przebywać w strefach przygranicznych oraz „w pobliżu terenów strategicznych i wojskowych”. Odpowiednich zezwoleń wymaga wjazd między innymi do południowo-zachodnich rejonów Beludżystanu lub na tereny plemienne, Khyber-Pakhtunkhwa. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

W Islamabadzie mieści się Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej.

Pakistan, Islamabad, Street 24, G-5/4, Diplomatic Enclave II, P.O. Box 1032 Islamabad, 44000
Tel.: +92 51 2600851 
Tel.: +92 51 2600848 
Tel.: +92 51 2600844 
Tel. dyżurny: +92 301 855 1095 

Działają tam również dwa Konsulaty Honorowe – w Karaczi (Pakistan, Karaczi, main Shara-e Faisal, Block 7&8 Central Commercial Area, tel.: +92 021 34150651-52) oraz w Lahore (jest w trakcie ustalania).

Flickr/Irfan Ahmed/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.