Wypoczynek w Malezji mogą utrudnić spore opady deszczu. Sprawdź, kiedy ich unikniesz.

Malezja znajduje się w strefie klimatu równikowego. Głównym czynnikiem decydującym o warunkach pogodowych jest cyrkulacja monsunowa. Przez cały rok panują tu upały oraz notuje się wysoką wilgotność powietrza. Średnia temperatura wynosi od 26 do 28°C. W najcieplejsze dni słupki rtęci mogą jednak wskazywać nawet 40°C.

Wysokie są również wartości opadów. W Malezji w ciągu roku spada od 2000 do 3000 mm deszczu.

Najlepszy czas wyjazdu do Malezji

Malezję najlepiej odwiedzić w czasie, gdy nie występują na niej obfite opady tropikalnego deszczu, czyli między lipcem a wrześniem. Można w tym czasie liczyć na wysokie temperatury i stosunkowo niską (jak na tutejsze standardy) wilgotność powietrza. Warto jednak pamiętać, że nawet poza porami deszczowymi zdarzają się sporadyczne opady.

Najgorszy czas wyjazdu do Malezji

Najmniej korzystne warunki panują w Malezji podczas pór deszczowych. Na zachodzie pada praktycznie przez cały rok, przy czym najwięcej w okresie od marca do maja i od września do listopada. Malezja wschodnia skąpana jest w deszczu między listopadem a marcem. W tych terminach nie tylko nasilają się opady, ale też nie występują wiatry, przez co warunki pogodowe dla europejskich turystów stają się jeszcze bardziej uciążliwe.