Meksyk przyciąga turystów między innymi niezwykłymi ceremoniami organizowanymi z okazji Święta Zmarłych, pozostałościami po kulturze Majów oraz opuszczonym grodem, wybudowanym w samym sercu dżungli. Przed wyjazdem trzeba jednak sprawdzić, jakie rejony są szczególnie niebezpieczne oraz na jakie choroby warto się zaszczepić. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski nie muszą się meldować ani wyrabiać wizy, jeśli nie zamierzają przebywać w tym kraju dłużej niż przez 180 dni. Późniejsze „przedłużenie pobytu w Meksyku bez uprzedniego uzyskania zgody władz imigracyjnych może spowodować podjęcie decyzji o deportacji oraz nałożeniu na cudzoziemca kary w postaci grzywny, a także o wydaniu zakazu ponownego wjazdu” – przestrzega polski resort spraw zagranicznych.  

Przy wjeździe trzeba będzie za to przedstawić paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez 6 miesięcy. Poza tym podróżujący przez USA lub wybierający do strefy przygranicznej muszą posiadać wizę amerykańską. 

Flickr/Wonderlane/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

Konieczne jest również uzupełnienie tak zwanego Formularza Migracyjnego. Rozdawany jest on już w samolocie, jednak bywa, że trzeba się o niego upomnieć w meksykańskich punktach konsularnych, mieszczących się przy pasie granicznym (na przykład kiedy podróżuje się przez Stany). „Brak kopii formularza (a w przypadku jego utraty - niedopełnienie obowiązku zgłoszenia tego faktu na policji) może oznaczać przy wyjeździe nałożenie grzywny w wysokości do 100 dolarów” – tłumaczy MSZ. – „Funkcjonariusze służb granicznych mają obowiązek odnotowywania wjazdu i wyjazdu przez odciśnięcie stempla w paszporcie cudzoziemca. Konsekwencją nieostemplowania paszportu mogą być utrudnienia w przypadku ponownego wjazdu na terytorium Meksyku”.

Podróżujący drogą lądową, na granicy muszą zapłacić 25 dolarów opłaty turystycznej, zaś drogą morską – 5 dolarów. Pasażerowie samolotów mają tę opłatę wliczoną w cenę biletów. 

2.    Przekraczanie granicy 

Z umownych przepisów wynika, że turyści indywidualni powinni posiadać na każdy dzień pobytu około 100 dolarów. „Karty kredytowe lub płatnicze na ogół nie są traktowane jako dowody potwierdzające posiadanie środków płatniczych” – przestrzega resort. 

Przed wjazdem do Meksyku koniecznie trzeba uzupełnić deklarację celną. Na stronie MSZ można zapoznać się ze ściśle określoną liczbą rzeczy, które można wwieźć bez opłat. 

Kategorycznie nie wolno zaś wwozić do tego kraju szeregu towarów, między innymi mięsa, roślin, nasion, świeżych artykułów spożywczych. Z kolei nie wolno wywozić między innymi rzadkich zwierząt lub zabytkowych dzieł sztuki. 

Podróżując ze zwierzętami trzeba pamiętać, aby je oznaczyć chipem lub tatuażem. „Właściciele muszą posiadać ich paszporty oraz zaświadczenie weterynaryjne. Po przylocie do Meksyku fakt wwozu zwierzęcia musi być zgłoszony od razu na lotnisku, w biurze SAGARPA” – instruuje MSZ dodając, że szczegółowe informacje można uzyskać na stronie Sagarpa.gob.mx.

Flickr/Charlie Stinchcomb/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

3.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Chociaż szczepienia nie są obowiązkowe, turystom radzi się, aby jednak zabezpieczyli się w ten sposób przeciwko żółtej gorączce oraz żółtaczce typu A. Ponadto trzeba mieć świadomość, że w Meksyku można również zachorować na amebozę i malarię, a w tym i ubiegłym roku odnotowano tu również przypadki zarażenia się wirusem Zika. Dlatego też MSZ przypomina, aby przed wyjazdem zapoznać się z zaleceniami GIS-u, w których mowa między innymi o używaniu środków odstraszających komary, zabezpieczaniu okien i drzwi siatkami oraz zakładaniu dłuższych ubrań, chroniących ciało przed ukąszeniami. Ponadto należy wystrzegać się picia innej wody niż butelkowana oraz jedzenia surowych owoców. 

„W przypadku koniecznego pobytu w szpitalu zalecane jest posiadanie karty płatniczej Visa, Mastercard lub American Express, ponieważ nawet posiadanie wykupionego ubezpieczenia medycznego w solidnej firmie europejskiej nie gwarantuje, że szpital przyjmie pacjenta” – radzi MSZ. – „Zaleca się posiadanie ubezpieczenia typu płatne natychmiast w czasie leczenia zagranicą, a nie ubezpieczenia refundowanego po powrocie do kraju”.

4.    Niebezpieczeństwa

W Meksyku zagrożeniem są kartele narkotykowe, grupy przestępców napadające i porywające ludzi (na przykład podając się za funkcjonariuszy policji albo taksówkarzy), złodzieje oraz oddziały zbrojnej partyzantki. Dlatego też należy zostawiać dokumenty w hotelowym sejfie i poruszać się wyłącznie z ich kopiami, korzystać jedynie z taksówek należących do sprawdzonych firm, a przed wyjazdem sprawdzić listę szczególnie niebezpiecznych rejonów (zamieszczoną na stronie polskiego MSZ-u). 

Trzeba mieć również na uwadze, że w Meksyku zdarzają się trzęsienia ziemi oraz huragany (te ostatnie głównie w okresie od lipca do listopada). 

Flickr/David Stanley/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

5.    Przemieszczanie się

Po Meksyku można jeździć samochodem, posługując się międzynarodowym prawem jazdy. Istnieje również możliwość otrzymania miejscowego duplikatu polskiego dokumentu. Wypożyczając auto należy pamiętać, że konieczne będzie zapłacenie kaucji (jej wysokość waha się w granicach 500 – 1000 dolarów). 

6.    Niezbędne dane kontaktowe

Polska ambasada mieści się w stolicy. 

Meksyk, Meksyk, Cracovia 40, 01000
Tel.: +52 55 5481 2050 
Tel. dyżurny: 044 55 4377 1970

Poza tym w Meksyku jest również kilka Konsulatów Honorowych, których adresy oraz dane kontaktowe można znaleźć na stornie polskiego MSZ. 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.