Filipiny przyciągają turystów między innymi możliwością zobaczenia wiszących trumien, w których wciąż chowani są przedstawiciele plemienia Igorot, wypoczęcia na bezludnych wyspach oraz zanurzenia się w podwodnych jaskiniach. Przed wyjazdem dobrze jednak sprawdzić, które rejony są uznane za niebezpieczne oraz czego nie wolno robić, żeby nie narazić się na karę wieloletniego więzienia. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski nie muszą wyrabiać wiz, jeśli nie zamierzają przebywać na Filipinach dłużej niż przez 30 dni. Kto chce zostać na wyspach przez dłuższy czas, musi już postarać się o taki dokument. Wiza podróżna, na 59 dni, wydawana jest w filipińskich placówkach dyplomatycznych. 

Przy przekraczaniu granicy trzeba będzie ponadto okazać paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez 6 miesięcy, bilet powrotny oraz sumę pieniędzy, umożliwiającą przeżycie w tym kraju, przy czym nie zostało dokładnie określone, o jakiej sumie mowa. 

Wwóz pieniędzy nie jest ograniczony. „Przy wywozie 10 tys. peso należy mieć zgodę banku centralnego” – przekonuje polski resort spraw zagranicznych. – „Walutę obcą można wywieźć w ilości nie większej niż zostało to zgłoszone w deklaracji celnej”.

Flickr/Bernard Spragg. NZ/public domain | Źródło: Flickr

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Szczepienia nie są obowiązkowe, bowiem, jak zapewnia MSZ, nie występuje na Filipinach „szczególne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne”. Tym niemniej dobrze jest pić tam wyłącznie wodę butelkowaną albo przegotowaną.

Opieka medyczna jest na stosunkowo dobrym poziomie, na dodatek o cenach porównywalnych do polskich. Na przykład za wizytę u lekarza trzeba zapłacić około 20 dolarów, czyli nieco ponad 80 złotych. 

Przed wyjazdem dobrze się ubezpieczyć. „Uznawane są polisy tylko tych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które zawarły odpowiednie umowy z firmami mającymi przedstawicieli na Filipinach” – zauważa MSZ. 

3.    Niebezpieczeństwa

Turyści na Filipinach narażeni są na: napady (również z bronią w ręku), porwania dla okupu oraz kradzieże (często dokonywane po tym, jak „ofierze” zostanie podany środek nasenny, na przykład w poczęstunku). 

Turystom radzi się, aby nie podróżowali w rejony „południowo-zachodniej części wyspy Mindanao (Półwysep Zamboanga oraz miasto Zamboanga) oraz na archipelag Sulu na Filipinach”, z uwagi na występujące tam zagrożenie atakami terrorystycznymi oraz napadami rebeliantów islamskich – instruuje MSZ. 

Kategorycznie nie wolno przemycać narkotyków oraz handlować nimi, bowiem obłożone jest to karą wieloletniego więzienia. 

Flickr/Bernard Spragg. NZ/public domain | Źródło: Flickr

4.    Przemieszczanie się

Po Filipinach można się poruszać samochodem, posługując się międzynarodowym prawem jazdy. Należy jednak wystrzegać się zapuszczania „w rejony, w których działają zbrojne oddziały ekstremistów islamskich czy partyzantki komunistycznej” – przestrzega resort. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Na Filipinach można skorzystać z pomocy Konsulatów Honorowych. 

Konsulat Honorowy w Manili
UPI Building 1, One Fort Santiago, Sta. Clara Str., Intramuros, Manila   
Tel.: (00-632) 527-74-91
Tel.:  (00-632) 527-15-82 24 
Tel.:  (00-632) 527-1582   
 
Konsulat Honorowy w Cebu
Rm. 102 Advent Business Center. Acacia St., Lahug, Cebu City   
Tel.: (00-63 32) 233-6808
Tel.:  (00-63 917) 630 1324   

Konsulat Honorowy w General Santos City
Manila Teachers's Building, Naranjita Street, Barangay Dadiangas South
Tel.: (00-63 83) 302-1257 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.