Kambodża przyciąga turystów między innymi możliwością zobaczenia pływających wiosek oraz zaginionych świątyń, ukrytych w dżungli. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, jakie dokumenty są wymagane na granicy oraz jakie choroby stanowią zagrożenie w tym kraju. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski muszą wyrobić sobie wizy. Mogą to zrobić w ambasadzie Kambodży (najbliższa znajduje się w Berlinie), na lądowych i lotniczych przejściach granicznych oraz za pomocą internetu, wchodząc na stronę www.evisa.gov.kh. Poza tym na granicy trzeba będzie również okazać paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez sześć miesięcy (licząc od momentu wjazdu do Kambodży). 

„Nie jest możliwy wjazd i wyjazd z Kambodży tego samego dnia (poza przejściem lotniczym w Phnom Penh)” – przestrzega polski resort spraw zagranicznych. 

Zdarza się, że władze okresowo wprowadzają zakazy dotyczące przekraczania granicy z określonymi towarami, między innymi tytoniem, alkoholem oraz antykami. Dlatego też przed wyjazdem warto zapoznać się z najnowszymi ustaleniami w ambasadzie Kambodży. Obecnie polski MSZ zaznacza jedynie, że z tego kraju nie wolno wywieźć więcej dewiz niż do 10 tysięcy dolarów. Należy również potrafić wytłumaczyć i udowodnić źródło ich pochodzenia. 

2.    Wymagane szczepienia i występujące choroby

Choć szczepienia nie są obowiązkowe, należy mieć świadomość, że w Kambodży można zachorować między innymi na malarię, HIV, amebę (negleriozę), dengę i wiele chorób skórnych. 

Należy pić jedynie wodę butelkowaną albo przegotowaną oraz zachowywać inne, podstawowe zasady higieny, takie jak mycie produktów i rąk przed jedzeniem. 

„W Kambodży nie ma państwowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych” – przestrzega resort i dodaje, że z opieki medycznej można właściwie skorzystać wyłącznie w dużych miastach. Jest ona płatna i stosunkowo droga. Za wizytę u lekarza trzeba zapłacić do 40 dolarów, czyli ponad 140 złotych, zaś za dobę w szpitalu – nawet do 200 dolarów, a więc około 712 złotych! Zdarza się, że na poważniejsze zabiegi pacjent jest przewożony za granicę, do Wietnamu lub Tajlandii. Z tego też względu przed wyjazdem warto się ubezpieczyć. 

Pixabay/franckdulac/public domain | Źródło: Pixabay

3.    Niebezpieczeństwa

W Kambodży największe zagrożenie stanowią kradzieże, ataki na turystów oraz lokalne zamieszki. Z tego też względu przede wszystkim nie należy przemieszczać się z cennymi przedmiotami na widoku. Nierozsądne jest również branie udziału w manifestacjach i wiecach. MSZ poleca szczególnie uważać w rejonie turystycznego kurortu Sihanoukville i dodaje, że „w przypadku zgłoszenia kradzieży policja może pobierać od cudzoziemców opłatę (20-100 dolarów)”.

Kategorycznie nie wolno posiadać przy sobie narkotyków i handlować nimi oraz fotografować obiektów wojskowych i strategicznych. 

Od lipca do listopada w Kambodży dochodzi zwykle do powodzi, co nie tylko może skutecznie utrudnić podróżowanie po kraju, ale również stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. 

4.    Przemieszczanie się

Samochód można prowadzić wyłącznie na postawie miejscowego prawa jazdy, o które można się ubiegać okazując międzynarodowy dokument. Nie jest to jednak bezpieczne, z uwagi na zły stan techniczny pojazdów i lekkomyślne podejście miejscowych do przepisów ruchu drogowego. Z tego też powodu „Kambodża ma jeden z wyższych w regionie wskaźnik wypadków drogowych” – zauważa MSZ dodając przy tym, że turystom nie poleca się również podróżowania pociągami i łodziami, ponieważ wyjątkowo często dochodzi w nich do napadów na pasażerów. 

Pixabay/igormattio/public domain | Źródło: Pixabay

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Ponieważ w Kambodży nie ma polskiej ambasady, kraj znajduje się pod opieką placówki dyplomatycznej znajdującej się w Tajlandii. 

Tajlandia, Bangkok, Unit 605-607, 6th Floor, Athenee Tower, Wireless Road, Lumpini, Pathumwan, 10330
Tel.: +66 (2) 079 7300


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.