Turkmenistan przyciąga turystów między innymi możliwością zobaczenia na własne oczy „Wrót do piekieł” oraz wykąpania się w podziemnym jeziorze Kow Ata. Przed wyjazdem należy jednak sprawdzić, jakie dokumenty są wymagane na granicy oraz podczas zapuszczania się w niektóre rejony tego kraju. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski muszą wyrobić wizę. Żeby ją otrzymać, konieczne jest okazanie dwóch kopii ankiety wizowej i szeregu dokumentów, wśród których jest między innymi zaproszenie „od osoby fizycznej lub prawnej, poświadczone przez Urząd Migracyjny Turkmenistanu - przez konsulaty i wydziały konsularne ambasad Turkmenistanu na całym świecie” – tłumaczy polski resort spraw zagranicznych, doradzając przy okazji, aby o pełną listę dokumentów pytać w ambasadzie Turkmenistanu, znajdującej się w Berlinie. 

Za wizę turystyczną 10-dniową trzeba zapłacić blisko 35 euro. Dłuższa jest droższa, ponadto przy jej wyrabianiu może być konieczne przedstawienie zaświadczenia o HIV. 

Nie tylko w ambasadzie można wyrobić wizę – również na lotnisku w Aszchabadzie lub w porcie w Turkmenbashy. To jednak nie zwalnia z obowiązku posiadania stosownego zaproszenia, a ponadto jest dużo droższe od „zwykłej” procedury ubiegania się o ten dokument. 

Po przyjeździe do Turkmenistanu w ciągu 72 godzin należy się zameldować. 

Flickr/Peretz Partensky/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Szczepienia nie są wymagane. MSZ radzi, żeby wykupić ubezpieczenie, ponieważ opieka medyczna w tym kraju jest wyjątkowo droga. 

3.    Niebezpieczeństwa

Turyści powinni się obawiać właściwie wyłącznie kradzieży. Poza tym jednak powinni pamiętać, że w tym kraju homoseksualizm jest nielegalny i grozi za niego nawet więzienie. Co więcej, niewskazane jest również krytykowanie władz Turkmenistanu, ponieważ również za to grożą konsekwencje karne. 

4.    Przemieszczanie się

Wjazd na niektóre tereny jest możliwy jedynie za okazaniem pozwolenia z Urzędu Migracyjnego, które można uzyskać korzystając z pomocy firmy turystycznej. Na taki dokument trzeba czekać czasami nawet dwa tygodnie. „Najpopularniejsze turystycznie miejsca, do których wymagane są przepustki to: Koytendag, Magdanly, Koneurgench, Serhetabat” – podaje MSZ. 

Przepustki nie trzeba samodzielnie wyrabiać, kiedy korzysta się z wycieczki zaproponowanej przez biuro turystyczne. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Ponieważ w Turkmenistanie nie ma polskiej ambasady, turyści mogą korzystać z placówki dyplomatycznej, znajdującej się w Azerbejdżanie. 

Azerbejdżan, Baku, 2 Kichik Gala, AZ-1000
Tel.: +994 12 492 01 14 
Tel.: +994 12 497 47 08 
Tel. dyżurny: +994 50 270 70 20 


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.