Francja

Luwr przygotowuje się właśnie do świętowania 30. rocznicy odsłonięcia słynnej szklanej piramidy. Z tej okazji paryska placówka zdecydowało się na niecodzienny konkurs, w którym do wygrania będzie noc w muzeum. Na szczęśliwców czeka drink oko w oko Moną Lizą oraz kolacja przy Wenus z Milo.

Futurystyczny wygląd, jazda rodem z rollercoastera albo widok na śmiercionośne zbocze – niektóre kolejki górskie oferują znacznie więcej, niż tylko przejazd na stok. Oto 10 miejsc, w których narciarze już na wyciągu będą mogli przeżyć niezapominaną przygodę.

Skąd takie różnice?

Ogień pochłonął już ponad 4 tysiące hektarów terenu wzdłuż śródziemnomorskiego wybrzeża.

Niektórzy proponowali architektowi "małe fortuny", byle tylko tu zajrzeć.

Jak dokładnie będzie wyglądać to ogrodzenie?

W Stanach Zjednoczonych – wcale nie Wielki Kanion Kolorado, ale… Central Park! We Francji… nie, wcale nie wieża Eiffla, ale Muzeum Orsay przyciąga najbardziej turystów.

Zobacz, gdzie czteroosobowa rodzina zapłaci najmniej za nocleg w domku letniskowym lub apartamencie.

Wyjątkowo źle było w Holandii, Belgii, północnej Francji i Luksemburgu.

Najpierw natknął się na cienkie pudełko, przykręcone do dolnej części jednego z mebli. W środku – garść złotych monet. Najlepsze miało jednak dopiero nadejść.

Zobacz na własne oczy tajemniczy uśmiech "Mony Lisy", spędź noc niczym francuski arystokrata i zajrzyj do muzeum... musztardy. A to nie koniec!

Choć wiersze pisał tylko do 21. roku życia, twórczością inspirował wielu sławnych twórców: poetę Paula Verlaine’a, Pabla Picassa, ba, nawet tegorocznego zdobywcę Nagrody Nobla – Boba Dylana.

To było jak walka z duchem. Władze zakonu zmieniły zamki w drzwiach, potem drugi raz i trzeci. Uszczelniły okna. - Nic to nie dało.

Po pracy, przy oliwnej lampie, ustawiał znalezione w ciągu dnia kamienie – jeden na drugim. I tak przez 65 tysięcy godzin.

Od ponad 70 lat nic się tu nie zmieniło. W domach stoją maszyny do szycia, w ścianach ciągną się przerdzewiałe rury i przewody. Pod jednym z budynków tkwi Peugeot 202 – samochód, którego produkcja skończyła się w latach 40. Po koła w trawie.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij