Park Grutas na Litwie

Zdarza się, że po litewskim parku pamięci przechadzają się sobowtóry komunistycznych polityków lub grupy aktorów, poprzebieranych za pionierów.

Oradour-sur-Glane

Od ponad 70 lat nic się tu nie zmieniło. W domach stoją maszyny do szycia, w ścianach ciągną się przerdzewiałe rury i przewody. Pod jednym z budynków tkwi Peugeot 202 – samochód, którego produkcja skończyła się w latach 40. Po koła w trawie.

Kostaryka: kolorowe wozy Oxcarts

Powstają od blisko 120 lat i nikomu nawet do głowy nie przyjdzie, żeby na zawsze zniknęły z dróg. Wjadą tam, gdzie nie zmieszczą się ciężarówki, a poza tym są powodem do nieskrywanej dumy, odkąd UNESCO wpisało je na listę światowego dziedzictwa.

Villa Las Estrellas w Antarktyce

W chilijskim miasteczku mieszka blisko sto osób. Mają tutaj niewielką szkołę (w której na trzech komputerach można nawet skorzystać z internetu), kościół, bank, siłownię i pocztę.

Wesoły Cmentarz w Rumunii

„Tu leży moja biedna teściowa. Gdyby jeszcze trzy dni pożyła, mnie by tu położyli. Ty, który tędy przechodzisz, nie budź jej! Jak wróci, będzie mnie krytykować mocniej niż za życia”.

Kolmanskop w Namibii

Niedaleko miasta Lüderitz masy afrykańskich robotników pracują w tragicznych warunkach przy budowie trasy kolejowej. Jeden z nich, kopiąc, znajduje wielki, przedziwny, błyszczący kamień. Nie ma pojęcia, na jaki skarb trafił.

Chicken Bus z Gwatemali

„Podczas jednej z pierwszych podróży z żoną usłyszeliśmy, że ktoś krzyczy coś głośno, jednak nasz hiszpański kulał jeszcze i niczego nie udało się zrozumieć. Zdębieliśmy, gdy zobaczyliśmy, że nagle wszyscy pasażerowie kładą się płasko na ziemi” – wspomina podróżnik. – „W końcu zrobiliśmy to samo. Jechaliśmy tak może przez pół godziny"...

Hashima

W latach 60. gęstość zaludnienia była tutaj dziewięć razy większa niż w centrum Tokio. Narzeczeni musieli się chować po falochronach, żeby mieć odrobinę prywatności.

Mesa Verde

Ziemia tutaj jest sucha, spieczona słońcem, wręcz skamieniała. Temperatury nieznośnie wysokie. Tymczasem do początków XII wieku mieszkało tutaj blisko 20 tysięcy osób.

Ama japońskie syreny

Gdy Kimiyo miała kilka lat, obserwowała codziennie o samym świcie „bezgłośny pochód kobiet, sunących wzdłuż plaży i oświetlających sobie drogę pochodniami z bambusa”. Większość z nich miała gołe piersi i zakładała na biodra jedynie cienkie przepaski, zwane fundoshi.

Wieża Zytglogge w Bernie

Mało kto uświadamia sobie, że w tej kolorowej wieży setki lat temu wiele kobiet straciło życie.

Nigeria

Przed wyjazdem sprawdź, jakiego rodzaju pamiątek nie wolno wywozić z tego kraju, jakich obiektów fotografować oraz czego ubierać.

Uganda

Przed wyjazdem powinieneś sprawdzić, jakie są wymagane szczepienia oraz ile kosztuje opieka medyczna w tym kraju.

Panama

Przed wyjazdem warto sprawdzić, jak zminimalizować ryzyko zarażenia się Zika oraz jakie dzielnice stolicy zdecydowanie należy omijać.

Bośnia i Hercegowina

Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, ile pieniędzy należy przygotować na każdy dzień pobytu oraz jakie niebezpieczeństwa czyhają na podróżnych przy poboczach dróg.

Mano del Desierto na pustyni Atacama

Turyści ciągną do niej żwirową drogą, odbijając na nią z autostrady w pobliżu tabliczki oznaczającej 1309 kilometr. Jadą w głąb pustyni Atacama – jednego z najbardziej suchych terenów na świecie, a ręka ginie im z oczu, chowając się za wzniesieniami.

Kirgistan

Przed wyjazdem sprawdź, przed jakimi chorobami warto się zabezpieczyć oraz w jakie rejony nie wjedziesz bez specjalnej przepustki.

Etiopia: wulkan Dallol

Przed wyjazdem koniecznie sprawdź, przewóz jakich rzeczy przez granicę grozi więzieniem oraz na jakie choroby należy się zaszczepić.

Argentyna: yerba mate

Nawet usilne starania Jezuitów i kościoła katolickiego nie zwalczyły fascynacji mate. Z Argentyny podbiła ona Brazylię i Urugwaj, Europę Wschodnią, a nawet Azję.

Chile

Przed wyjazdem koniecznie trzeba sprawdzić, czego nie wolno wwozić, przed jakimi chorobami warto się zaszczepić oraz ile kosztuje opieka medyczna w tym kraju.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij